Legální graffiti v Praze: Putování za moderním street artem v Mitsubishi Eclipse Cross

Graffiti už dávno není zvrhlou zábavou pouličních gaunerů. V Praze existují legální zdi, na kterých můžete objevovat skutečné umění.
img_2396-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: Hugo Kottás

Graffiti. Jedni jej nenávidí, pro jiné je zase životním stylem. Ať už se vám počmárané zdi líbí, nebo jste jejich odpůrci, faktem zůstává, že graffiti dostává stále více prostoru a postupem času se mění na umění.

Primitivní malůvky na zdech starých činžovních domů nebo ceněných památkách jsou samozřejmě zavrženíhodné a nelegální, nicméně existují i místa, kde jsou sprejeři vítáni. Pražské radnice totiž zavádějí tzv. legální zdi, kde se může každý umělecky vyjádřit pomocí plechovky spreje, aniž by porušil zákon.

Přístup ve smyslu „kdo si hraje, nezlobí“ působí preventivně proti nelegálnímu graffiti a navíc trochu street artu může většinou zanedbaná a odpudivá místa pozvednout z temnot. A třeba dají prostor novému uměleckému talentu.

Sprejeři o těchto notoricky známých místech v Praze určitě vědí, nicméně pokud se graffiti aktivně nevěnujete, ale máte rádi pouliční umění, poradíme vám, kam za legálnimi graffiti zdmi vyrazit a udělat si pěknou procházku. A třeba také přiložíte ruku k dílu.

Barrandovský most patří mezi nejznámější legální graffiti zdi. Jednu z nejošklivějších pražských staveb zdobí graffiti ze všech stran. Braník nabízí želeniční most vedle tzv. mostu Inteligence, Modřany se potom táhne tramvajový viadukt, jehož stěny z ulice Mezi Vodami jsou posprejované mnohdy zajímavými obrazy.

Krči najdete legální zeď v ulici Sulická, přímo v železničním podjezdu vedle Jižní spojky. V centru Prahy je potom nejznámější legální graffiti zeď u tramvajového podjezdu na Těšnově blízko Florence. Odtud si můžete dát procházku na Žižkov, kde najdete menší legální zídky na doslova na každém rohu.

Zajímavostí jsou sídliště na Hájích a na Proseku, kde postupem času vzniká několik legálních prostor většinou na nevyužitých betonových zídkách. Za zmínku určitě stojí i jedno z nejznámějších graffiti v Praze, za kterým jezdí i zahraniční turisté, tzv. Lennonova zeď s podobiznou slavného muzikanta. Ale ne že ji počmáráte!

Za pražským street artem jsme vyrazili v novém Mitsubishi Eclipse Cross, jelikož stylový crossover perfektně zapadne do prostředí pouličního umění. Jeho splývavé zadní partie ve stylu kupé navíc odrážejí současný trend v designu SUV, který je na vzestupu stejně jako rozrůstající se legální graffiti.

Dostatek síly zajišťuje přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,5 litru a výkonu 163 koní. Volit můžete mezi pohonem předních, nebo všech čtyř kol – to abyste se dostali i na nepřístupnější místa. O pohodu na palubě se pak může starat automatická bezstupňová převodovka, která usnadní proplétání ucpanými ulicemi Prahy.

Nejen o bezstarostnou jízdu, ale hlavně bezpeční na palubě se postará armáda nejmodernějších asistenčních systémů. S hlídáním mrtvého úhlu a jízdního pruhu, asistentem proti nárazu nebo adaptivním tempomatem můžete pražská graffiti sledovat klidně za jízdy.

23.7.2020 7:59| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist