Na Točnou za legendárním Baťovým letadlem i bunkry protiletecké obrany v Mitsubishi Eclipse Cross

Jižní okraj Prahy je leteckým fanouškům zaslíbený. Nejenže tu najdou sportovní letiště Točná s mnoha vzácnými exempláři, ale také tajuplné místo, které mělo za úkol letadla sestřelovat.
img_2358-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: Hugo Kottás

Česká republika navzdory své velikosti patří mezi letecké velmoci, a tak není divu, že u nás existuje i spousta sportovních letišť. Jedním z nejznámějších na jižním okraji Prahy je letiště Točná. U6 od 20. let se na svahu nad Zbraslaví objevoval provoz bezmotorových letadel, roku 1946 potom na Točné vzniklo Plachtařské výcvikové středisko.

V blízkosti Točné existovalo ještě sportovní letiště Zbraslav. Na Točné létali většinou plachtaři, na Zbraslavi zase motorová letadla, Zbraslavské letiště však bylo roku 1955 zrušeno. Točná v posledních letech vzkvétá a může se pochlubit sbírkou několika zajímavých letadel, mezi nimiž nechybí ani opravdový světový unikát.

Lockheed Electra 10A proslavila slavná pilotka Amelia Earhart, která se pokusila obletět svět, bohužel neúspěšně. Její záhadné zmizení v Tichém oceánu je dodnes nevyřešenou záhadou a předmětem mnoha spekulací. Electra byla zprvu zamýšlena jako dopravní letadlo, kvůli menší kapacitě se však ujala spíš role „bizjetu“ tehdejší smetánky.

Stejné letadlo vlastnil i zakladatel obuvnického impéria Jan Antonín Baťa, který letoun s výrobním číslem 1091 zakoupil roku 1937. Mimochodem tento kus byl původně vyrobený pro Erhartovou. bylo sice původně vyrobeno právě pro Earhartovou.

Do začátku druhé světové války létal stroj s registrací OK-CTB v Československu, poté byl prodán kanadskému letecetvu. Po válce mělo letadlo turbulentní život, 11krát změnilo majitele, až nakonec skončil u texaského lékaře. Od něj se podařilo letadlo opět dostat do České republiky.

Čtěte také: Mitsubishi Eclipse Cross bokem na zamrzlém norském jezeře (první jízdní dojmy)

Dnes je ve vlastnictví Iva Lukačoviče, zakladatele Seznamu, a nezřídka je možné letoun spatřit nejen na obloze, ale také v hangáru letiště Točná vedle dalších historických skvostů. Více si o Točné i Baťově letadle přečtete na stránkách letiště Točná.

Ironií osudu je, že hned vedle letiště Točná existovalo místo, které mělo za úkol letadla sestřelovat. Vedle letiště stoupá kopec Čihadlo, ze kterého ční podivné antény. Při bližším zkoumáni tu objevíte ruiny bývalého vojenského prostoru.

V roce 1975 tu vznikl systém protiletecké raketové obrany, konkrétně 71. protiletadlová raketová brigáda – 11. protiletadlový raketový oddíl, který měl metropoli bránit před leteckými útoky nepřátel. Prostor byl až do poloviny 90. let přísně utajován.

Bunkry v minulosti obepínala třímetrová železobetonová zeď s ostnatým drátem, nyní je prostor volně přístupný. Většina bývalého vojenského prostoru patří Ministerstvu obrany, které ovšem na údržbu a zajištění proti vstupu nemá peníze.

Na vlastní nebezpečí sem tedy můžete vyrazit prozkoumávat strašidelná zákoutí opuštěných bunkrů, jenom si dejte pozor, abyste tu byli sami. Občas tu narazíte na fanoušky airsoftu, pro které bývalý vojenský prostor vytváří perfektní kulisy. Kdybyste měli obavy, více fotek najdete na stránkách Místa mého města.

A když vyrazíte za leteckým dobrodružstvím na vlastní pěst, proč ne rovnou v novém Mitsubishi Eclipse Cross, které se díky pohonu všech kol a možnosti volit ze dvou offroadových režimů (sníh a štěrk) nezalekne ani lehčího terénu, natož polní nebo lesní cesty?

K letišti Točná už nějakou dobu vede asfaltová cesta, na Čihadlo už budete muset využít schopností Eclipse Cross, ale jenom kousek, jelikož k bunkrům platí zákaz vjezdu. Mimochodem věděli jste, že japonský výrobce se věnuje i vývoji letadel. Mitsubishi Aircraft Corporation v současné době vyrábí business jety.

5.8.2020 7:59| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist