Okolí Bystřice pod Hostýnem měl rád i T. G. Masaryk

Dnešní tip na výlet směřujeme do Bystřice pod Hostýnem a Chvalčova na Kroměřížsku.
chvalcov-studanka-km-1100x618.jpgCelá galerie 3 Zdroj: Kroměřížsko, Sdružení pro cestovní ruch

Osobnost prvního československého prezidenta T. G. Masaryka není potřebné představovat. Profesor Masaryk i se svou rodinou rád pobýval v Bystřici pod Hostýnem a Chvalčově a strávil v okolí bájného Hostýna řadu měsíců. To byl mj. jeden z motivů k vybudování naučné stezky nazvané Chodník Masarykových.

Ta je vedena z Bystřice pod Hostýnem, prochází přes park Zahájené do Chvalčova, kde stojí domek, ve kterém Masarykovi často pobývali. Trasa naučné stezky směřuje na vrch Kozinec a vrací se do údolí říčky Bystřičky.

Závěr trasy pak vede k chatě Švajgrovka ležící na úbočí Hostýna. To jí místo, kde se T.G. Masaryk setkával s přáteli. Trasa naučné stezky je značena modrým kolečkem, pečuje o ni obec Chvalčov.

S ohledem na sněhovou pokrývku a schůdnost pro zimní vycházku doporučujeme zkrácenou, necelých 6 km dlouhou trasu, která, zjednodušeně řečeno, sleduje tok Bystřičky a vyhýbá se zledovatělým stezkám a zasněženým loukám Kozince i stoupání ke Švajgrovce. I tak je výlet doplněný informačními tabulemi zajímavý.

Vyrazíme z centra Bystřice pod Hostýnem od zdejšího zámku (resp. z parkoviště u kostela sv. Jiljí) a vydáme se ulicí Kamenec proti proudu Bystřičky do městského parku Zahájené. Parkem projdeme podle značení naučné stezky (modré kolečko) až k fotbalovému hřišti.

Zde naučnou stezku opustíme a pokračujeme po žlutě značené turistické trase. Té se držíme až ke kapli v ulici Dědina, za kterou odbočíme do ulice Pod Dubinou. To jsme zpět na trase naučné stezky, která nás zavede k hotelu Říka na okraji Chvalčova.

Zde vstupujeme do lesa a podél toku Bystřičky souběžně se žlutým turistickým značením míříme k rozcestí U revíru. Tady jsme v cíli výletu, máme v nohách cca 5,5 km a můžeme se rozhodnout k návratu pěšky, nebo autobusem – zastávka je nedaleko.

Výlet je veden pro dobře schůdných cestách, zvládnete jej i s většími dětmi. Pro případné pokračování k chatě Švajgrovka se připravte na cca 1,5 km stoupání. Pozn: Nedoporučujeme pro aktuální omezenou schůdnost výstup z rozcestí U revíru na Hostýn! Trasa výletu v mapě: https://mapy.cz/s/locunubugo

16.2.2021 6:31| autor: Cesty městy | zdroj: Východní Morava

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist