Karlštejnsko není jenom hrad Karlštejn. Co dalšího v regionu navštívit?

Věděli jste, že Karlštejnsko je nejnavštěvovanější turistickou destinací v České republice? Tajemství státního hradu Karlštejn už jistě znáte. Pojďte s námi objevit i další zajímavá místa. Na kole, na laně nebo třeba v běžeckých botách.
karlstejn-shutterstock-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Region Karlštejnsko navštíví ročně asi milion návštěvníků. K tomu je možné přičíst ještě dlouhou tradici chataření a chalupaření. Vždyť první „chalupu“ si tu založil druhý největší z Čechů Karel IV. už v roce 1348. Hrad Karlštejn je sice hlavním turistickým cílem, ne však jediným.

Chráněná krajinná oblast Český kras, Koněpruské jeskyně, údolí Berounky, historický Tetín, lom Velká Amerika a plno dalších zajímavostí čeká jen na vaši návštěvu. A abyste se v té nabídce neztratili, máme pro vás pár tipů, kterým směrem se vydat nejdříve.

Srbsko

Cyklistů a lezců ráj Srbsko leží mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začíná nebo končí většina výletů. Po cyklostezce podél řeky Berounky, nebo po turistických značkách se snadno dostanete do Českého krasu, k Bubovickým vodopádům, na Tetín nebo do některého z řady lomů.

Právě opuštěné vápencové lomy patří na Karlštejnsku k vyhledávaným horolezeckým terénům. Zastavte se na svačinu třeba v lomu Alkazar. Pozorování horolezců může váš výlet zpestřit kapkou adrenalinu.

Bubovické vodopády

Ze Srbska vede značená trasa údolím Bubovického potoka k Bubovickým vodopádům. Tady byste se měli také zastavit.

Vodopády jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Není divu, že patří k těm nejkrásnějším místům na Karlštejnsku.

Svatý Jan pod Skalou

Od Bubovických vodopádů je to co by kamenem dohodil k dalšímu oblíbenému turistickému cíli, a sice do obce Svatý Jan pod skalou. Zdejší poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele skrývá hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel.

Vchod do poustevníkovy jeskyně je přímo v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století. Jakmile navštívíte kostel, nenechte se zlákat nabídkou místních restaurací. Čeká vás totiž ještě výšlap na vyhlídku. Ten se s plným žaludkem zdolává těžko. Teprve až se pokocháte výhledem do krajiny, zamiřte do restaurace. Třeba té v Hotelu Obecná škola, vaří výtečně.

 

19.8.2020 7:59| autor: Autoweb.cz | zdroj: VoltaRUN

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist