Za jadernou elektrárnou Temelín, čistým zdrojem energie Mitsubishi Outlander PHEV

Čistota zdroje elektrické energie je často diskutovaným tématem v případě hybridních a elektrických aut. Vydali jsme se do Temelína za čistou elektřinou z jaderného reaktoru.
img_3898-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: Hugo Kottás

V souvislosti s rozvojem plug-in hybridních a čiště elektrických vozidel se stále častěji hovoří o zdroji energie. Elektřinou poháněný automobil je sice lokálně bezemisní, ať už se bavíme o emisích CO2, NOx nebo pevných částic, nicméně záleží také na způsobu, jakým se elektřina, která proudí z nabíjecí stanice do akumulátoru vozidla, získává.

Jaderný reaktor je považován za nejčištší zdroj elektrické energie, jehož jedinou negativní stopou je jaderný odpad, který ovšem lze poměrně bezpečně skladovat či dále využít. A samozřejmě obyvatele nejen v bezprostředním okolí nenechává v klidu možnost havárie podobné té Černobylské nebo ve Fukušimě.

Jaderná elektrárna Temelín, za kterou jsme se vydali v novém Mitsubishi Outlander PHEV, nejprodávanějším plug-in hybridním vozidle v Evropě, které je schopné i čistě elektrického provozu, patří mezi nejmodernější na celém světě, a tudíž také dobře zabezpečené.

Po elektrárně v Dukovanech, jejíž výstavba začala již roku 1978 a spuštěna byla v roce 1985, je Temelín naší druhou jadernou elektrárnou a zároveň elektrárnou s největším instalovaným výkonem v České republice. Výstavba započala roku 1987, po sametové revoluci ovšem nebyla její budoucnost jistá, nicméně 21. prosince 2000 první blok vyrobil první elektřinu a ostrý provoz začal roku 2002.

Od té doby je elektrárna častým terčem kritiky ze strany ekologických organizací a rakouské vlády. Temelín má instalované dva bloky z původně plánovaných čtyř, každý po rekonstrukci posílil z 1 000 MWe na výkon 1 082 MWe. Pro představu je to ekvivalnet 13 115 Outlanderů PHEV (při součtu obou bloků).

Součástí stavby jaderné elektrárny je také vodní dílo Hněvkovice na Vltavě, odkud elektrárna odebírá technologickou vodu. Požadovanou kvalitu zaručují čističky ve Větřní, Českém Krumlově a Českých Budějovicích.

Temelín je největší elektrárnou co do instalovaného výkonu v České republice. V roce 2017 vyrobila 16,48 TWh elektřiny, tedy zhruba čtvrtinu celkově spotřebovalné elektřiny. Aktuálně se jedná o dostavbě dalších původně plánovaných dvou bloků, jejichž dokončení je komplikovanou politickou a ekonomickou otázkou.

Jadernou elektrárnu Temelín můžete navšítvit snadno i vy. Infocentrum elektrárny je otevřeno denně a není třeba se rezervovat, obsáhlejší prohlídky je potom třeba konzultovat individuálně. Působivá je také virtuální prohlídka, ve které se můžete podívat třeba i do útrob chladicí věže.

1.10.2020 8:01| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist