Za nejmenšími městy Česka v Mitsubishi Space Star

Vyrazili jsme za nejmenšími městy České republiky v novém Mitsubishi Space Star, které nezastaví ani sebeužší ulička.
mitsubishi-space-star-1-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: Mitsubishi

V České republice se aktuálně pokládá za město vždy celá obec, které byl udělen status města, a to včetně vesnic, které jsou součástí takové obce. Celkem existuje v Česku 608 měst, z nichž 27 je navíc statutárním městem.

Největším městem je pochopitelně hlavní město Praha s počtem obyvatel přesahujícím 1,3 milionu, druhým v pořadí je Brno se zhruba 380 tisíci obyvatel, třetí Ostrava čítající kolem 290 tisíc obyvatel a čtvrtá Plzeň se 170 tisíci obyvatel.

Na pátém a šestém místě najdeme Liberec a Olomouc s počtem obyvatel lehce přesahujícím 100 tisíc. Zajímavostí je, že městská část Praha 4 by se 115 tisíci občany bylo jako samostatné město větší a naším pátým největším městem.

Zajímavý pohled se naskýtá i na opačném konci statistiky. Nejmenším městem co do počtu obyvatel je Přebuz, německy Frühbuß, založené roku 1247 a nacházející se v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Podle statistiky k 1. lednu 2020 tu žije 73 obyvatel a je tak nejměnším českým městem. Známé je také bohatými nálezy cínové rudy.

Nejméně obydleným městem České republiky ovšem býval Rabštejn nad Střelou, německy Rabenstein an der Schnella, který obývalo 25 lidí. Nachází se asi 30 km severně od Plzně uprostřed přírodního parku Horní Střela. Od roku 1980 je ovšem součástí města Maněntín. Zajímavé je srovnání s Petrovicemi u Karviné, jež jsou s počtem obyvatel 5 384 největší obcí, aniž by byly považovány za město.

Pokud bychom hledali nejmenší město co do rozlohy, musíme zamířit do Jihočeského kraje. Rudolfov ležící asi 5 km severovýchodně od Českých Budějovic obývá 2 536 obyvatel na pouhých 3,2 km². Pro srovnání, v Přebuzi obývá 73 lidí prostor 29,78 km².

Ať už vyrazíte do kteréhokoliv nejmenšího města České republiky, s novým Mitsubishi Space Star rozhodně neuděláte chybu. Tenhle malý prcek se totiž protáhne jakoukoliv úzkou uličkou a přitom nabíne překvapivě hodně vnitřního prostoru a jízdní vlastnosti dospělejšího vozu, takže i jízda po dálnici je naprosto komfortní.

6.10.2020 7:59| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist