Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky.

Povinnost hlásit dopravní nehodu policistovi? Zde jsou tři základní podmínky.

Rady a tipy | vydáno 11. 1. 2017

Velikost textu: a a a

Expert na dopravní problematiku, JUDr. Beran, reaguje na aktuální situaci na silnicích komplikovanou sněhem a ledem, nicméně zákon v tomto ohledu platí samozřejmě po celý rok.

Zimní období s sebou přináší někdy zvýšené množství dopravních nehod v důsledku zhoršených povětrnostních podmínek a jakkoli jde mnohdy jen o malé „ťukance“, pak právě někdy malý rozsah škod a nepříznivé počasí (nikomu se nechce čekat v zimě na vyšetření nehody) může vést k tomu, že účastníci na Policii ČR nečekají, což může mít nepříjemné důsledky v rámci likvidace škody z povinného ručení.

Dnes se tedy podrobně podívám na to, kdy jsou účastníci nehod povinni volat policisty. Nejprve krátkou definici dopravní nehody: „Dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.

Jak patrno, nehoda je každá událost, při které dojde ke škodě na majetku nebo ke způsobení zranění či smrti v souvislosti s pohybem vozidla. V případě dopravní nehody má každý účastník nehody povinnost hlásit nehodu policistovi v následujících případech: 

1)     Usmrcení osob
Tento případ asi není nutné dále komentovat a je každému jasné, že v takovém případě musí být Policie ČR přivolána na místo nehody.

2)     Zranění osob
V případě zranění platí stejná povinnost jako v případě usmrcení. Zákon sice nedefinuje, co je zraněním, ale výkladově lze dospět k závěru, že se jedná o každé zhoršení zdravotního stavu, ke kterému došlo v důsledku dopravní nehody. V praxi se lze setkat s případy, kdy účastníci nehody nejprve žádné zranění neavizují, aby si to následně „rozmysleli“, což může být někdy vedeno i zištnými důvody.

K tomu lze v zásadě poznamenat to, že by mělo být v zájmu každého poškozeného, aby se nechal vyšetřit, pokud se necítí v pořádku, protože důkazní břemeno souvislosti vzniku zranění s nehodou bude tížit právě jeho. Pokud někdo u nehody bude tvrdit, že je v pořádku (ačkoliv subjektivně cítí, že tomu tak není) a za týden si „vzpomene“, že se mu přitížilo (někdy i v úmyslu požadavku na odškodnění), může se dostat do důkazní nouze, protože mezi nehodou a vyšetřením po několika dnech se mohlo leccos stát a příčinná souvislost nemusí být prokazatelná.

Na druhou stranu, pokud jste viníkem a máte obavy z podobného jednání poškozeného, je vhodné trvat na tom, aby vyšetření podstoupil. Nutit ho k tomu samozřejmě nijak nemůžete, ale minimálně do protokolu o nehodě neuškodí uvést, že jste poškozeného vyzvali k tomu, aby se vyšetření podrobil.

Jak bylo výše uvedeno, zákonem není definována hranice „zranění“ a i malé zranění je zranění. V případě sporů pak bude muset rozhodovat znalec, zda se o zranění skutečně jedná a jestli je dána souvislost s nehodou. 

3)     Poškození majetku
Co se týče rozlišení situací, kdy je nutné volat policisty k vyšetření dopravní nehody, v případě, kdy došlo „jen“ ke škodě na majetku, zákona rozeznává dva scénáře, a to:  

3a) Škoda na zúčastněných autech, včetně přepravovaných věcech nad 100 000 Kč

Pokud jsou poškozená jen zúčastněná auta (včetně přepravovaných věcí) a je-li škoda do 100 000 Kč, tak nehodu policistům hlásit nutné není. Pokud je to ale nad 100 000 Kč, tak se nehoda hlásit musí.

Zde platí, že ta škoda musí zřejmě přesahovat tuto částku. Z opatrnosti je vhodné volat policii ale skoro vždy (těžko tu škodu odhadnout).

3b) Škoda na majetku třetí strany nebo dopravním zařízení či komunikaci

Pokud je způsobena škoda na majetku třetí strany nebo dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace, musí účastníci volat policisty bez ohledu na výši škody. Výjimku z toho tvoří zúčastněná auta. Pokud tedy řidič řídí cizí auto (a/nebo veze cizí věci), ale škoda je na nich do 100 000 Kč, tak se to nebere jako škoda na majetku třetí strany a policisty není nutné volat.

Výše uvedené jsou případy, kdy zákon vyžaduje účast policistů u nehody. Pozor, toto jsou zákonné podmínky, které nevylučují, že řidič smluvně převzal přísnější povinnosti (např. v rámci pojištění). Pojistná smlouva např. havarijního pojištění může obsahovat přísnější podmínky, takže je nutné se s nimi seznámit a nespoléhat jen na to, že ze zákona to nutné není.

4)     Sankce
Za neoznámení nehody v případě, kdy to zákon vyžaduje, hrozí pokuta 2 500 až 5 000 Kč. Zákaz řízení v délce 1 – 6 měsíců hrozí tomu, kdo se takového deliktu dopustí během 12ti měsíců opakovaně.

tit. foto: Shutterstock

Komentáře ke článku

 • Nepatří mezi zákonem stanovené sit... Zobrazit
  11. 1. 2017, AAA
 • Policie u dopravní nehody ?? Zobrazit
  11. 1. 2017, A. Kuba
  • Re: Policie u dopravní nehody ?? Zobrazit
   11. 1. 2017, Lumpos
   • Re: Re: Policie u dopravní nehody ?? Zobrazit
    11. 1. 2017, AAA
   • Re: Re: Policie u dopravní nehody ?? Zobrazit
    12. 1. 2017, Jirka
 • Pojišťovny Zobrazit
  11. 1. 2017, Michal
 • Lživý článek! Autor je asi debil. ... Zobrazit
  11. 1. 2017, Lumpos
 • Re: Lživý článek! Autor je asi deb... Zobrazit
  11. 1. 2017, AAA
  • Re: Re: Lživý článek! Autor je asi... Zobrazit
   11. 1. 2017,
   • Re: Re: Re: Lživý článek! Autor je... Zobrazit
    11. 1. 2017, AAA
 • Když nebudu viník Zobrazit
  12. 1. 2017, XXX
 • Důvod příjezdu policie Zobrazit
  15. 1. 2017, Johny

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?

Aktuálně sledovaná dopravní nehoda, při které zahynulo malé dítě. Právní expert JUDr. Beran rozebírá skutečnost, zda "zabíjel" řidič auta, které přijelo na místo jako poslední.

Vybržděné stojící auto a zezadu náraz vozu, jehož řidič nedokázal zastavit aneb Co neubrzdíš, to ukecáš!?
JUDr. Tomáš Beran

Právní poradna

Vážený pane doktore, při couvání z parkovacího místa pře OD Kaufland v Pardubicíc... Více

Odpovídá: JUDr. Tomáš Beran

Chtěli byste se projet?

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

© 2000 - 2017 Media Marketing Services a. s. Perucká 7 120 00, Praha

Přihlašte se k odběru newsletteru Autoweb.cz!

 • Získáte informace o žhavých novinkách ze světa aut
 • Budete mít možnost účastnit se soutěží o atraktivní ceny
 • Zajistíte si neustálý přístup k informacím o autech z domova i ze světa
 • Nepřijdete o žádné důležité informace ze světa automobilismu
 • Užijete si pravidelná redakční videa, reportáže a videotesty
Odběr novinek lze kdykoliv odhlásit
TOPlist