Co (ne)musíte vědět, jedete-li na autosalon v Ženevě 2017 autem

Mezinárodní autosalon v Ženevě je právem považován za nejprestižnější akci tohoto rázu v Evropě. Kdo se na něj chystá vyjet, třeba bude rád za pár rad na cestu.

Důležité novinky přímo z ženevského výstaviště samozřejmě Autoweb přinese a chybět nebudou ani žhavé fotografie. Ne každému ale on-line zpravodajství stačí, řada motoristů si chce vozy doslova osahat, a tak nezbývá než zvolit některý z dostupných dopravních prostředků a vyrazit osobně. Pokud se tedy rozhodnete vypravit se na autosalon v Ženevě osobně, můžete letět nebo jet autem.

Zatímco první možnost nabízí velký komfort díky umístění letiště doslova těsně vedle výstaviště (se spoji je to ale znatelně horší), druhá je citelně levnějším řešením, zejména pokud vsadíte na úsporný naftový vůz nebo třeba automobil s pohonem na LPG či CNG. Pokud se vypravíte vozem, Českou republiku budete pravděpodobně opouštět přes Rozvadov a dále pojedete směrem na Norimberk a Heilbronn. Zde máte na výběr dvě cesty.

Přibližně o 50 km je kratší cesta směrem na Stuttgart (po A81), ale to znamená jet Švýcarskem o něco déle. Delší trasa Švýcarskem a zde platné nízké rychlostní limity, přítomnost hromady radarů u silnic a nekompromisní policie, to není dobrá kombinace. Navíc pokuty jsou velmi vysoké a policie může zadržet vůz až do uhrazení vyměřené částky.

Kromě toho, ve Švýcarsku maximální povolená „stodvacítka“ je po průjezdu Německem pěkná otrava. I z toho důvodu je lepší jet dále po A6 směrem na Mannheim a Hockenheim. Odbočuje se až později na dálnici A5, která vede směrem na Karlsruhe, Strasbourg a dále směr Freiburg, Mülhouse.

Dojedete po ní až na německo-švýcarské hranice v těsné blízkosti města Basilej. Zde však pozor! Ve Švýcarsku musíte mít dálniční známku: lze ji koupit na hranicích, ale je lepší pořídit ji už v ČR, třeba v ÚAMK (Ústřední automotoklub prodává známky non-stop), kde stojí 1100 Kč a na švýcarských hranicích pak nemusíte stavět – samozřejmě pokud k tomu nejste vyzváni.

Švýcaři jsou v „šengenu“, vystačíte si tedy s občankou. Pokud nemáte dálniční známku, musíte na hranicích do pruhu pro automobily bez známky, kde zastavíte a celník vám ji prodá – nezřídka i vylepí plácnutím na sklo, prakticky „padni kam padni, hlavně že nejdeš sundat.“

Z hraničního přechodu vyjedete po A2 směrem na Bern (A1) a pak zamíříte k městu Lausanne. Hlavně pozor na rychlostní limity! Policie měří i v civilních vozech a nás loni „doprovázela“ přes 30 kilometrů. Někdy zkouší řidiče i vyprovokovat k překročení rychlosti – nepočítejte ani s minimální tolerancí! Nás takto policejní auto v civilu zkoušelo téměř tlačit nárazník na nárazníku. Když pánové viděli, že to nikam nevede, tak to nakonec vzdali.

Pozor i na průjezdy tunely, kde jsou většinou pevné radary (někdy i těsně za tunelem) a většinou zde platí omezení na 100 km/h, ale může být i nižší rychlost. Raději jeďte méně než více, dostat ve Švýcarsku pokutu v přepočtu přes dvacet tisíc korun není nic neobvyklého.

Od Lausanne musíte urazit ještě přibližně 60 km do Ženevy. Pokud pojedete přes noc a v těchto místech budete ráno po sedmé hodině, počítejte s tím, že doprava před Ženevou značně houstne. V její blízkosti už uvidíte ukazatele na výstaviště (Palexpo).

Ženevský autosalon má otevřeno o víkendu od 9 do 19 hodin a v pracovní dny od 10 do 20 hodin (od 16 je snížené vstupné). Pokud si chcete autosalon užít, určitě se vyplatí jet na celý den. Autosalon je pro veřejnost přístupný od 9. do 19.3. 2017.

Z důvodu nízkého provozu je dobré cestovat z ČR přes noc. Cesta je dlouhá asi 960 km a zabere zhruba 10 hodin. Na německé dálnici sice můžete místy pořádně zatopit pod kotlem, ale Švýcarsko a jeho nízké rychlostní limity vás zbrzdí. Navíc si jistě dáte občas nějakou tu pauzu na kávu či vystřídání se za volantem.

Vstupné na autosalon činí pro dospělého 16 franků (asi 405 Kč), pro dítě 9 franků (asi 228 Kč). V blízkosti výstaviště najdete parkovací domy a velké parkoviště. Parkovné není zrovna příjemné, na den přijde na 25 franků (asi 633 Kč).

Při odjezdu si dejte pozor na správný směr. Velice snadno se tu dá zazmatkovat a vypravit se na druhou stranu ke francouzským hranicím. Proto si hlídejte správnou odbočku, která vás navede na Laussane.

7.3.2017 8:31| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist