I 35 milionů může být málo

Kdo má povinné ručení, tomu pojišťovna ze zákona zaručuje, že za něj uhradí škody do výše 35 milionů korun. U většiny pojišťoven však lze sjednat také pojištění s vyššími limity, např. až 100 milionů Kč.

V loňském roce Policie ČR šetřila celkem 74 815 nehod. Způsobené škody byly podle policejních statistik ve výši 4 981 milionů korun. Podle statistického průměru se může zdát, že průměrná škoda není tak velká a limit 35 milionů korun plně dostačuje. Jenže život se neřídí statistickým průměrem.

Postupně se mění struktura plnění vypláceného pojišťovnami z povinného ručení. I když nehod, které se neobešly bez škody na zdraví a životech, je menšina, pojišťovny za ně vyplácejí stále větší část objemu pojistného plnění.

V análech pojišťoven se najde celá řada příkladů, kdy automobilista způsobí újmu na zdraví, která přivodí postiženému doživotní invaliditu. Nedávno byl v tisku zveřejněn smutný případ dopravní nehody v Praze. Řidič chtěl zabránit srážce s jiným autem a vjel na chodník. Přitom srazil chodce – mladého muže – a těžce ho zranil. Léčení následků úrazu trvalo téměř rok a přes veškerou lékařskou péči zůstane poškozený do konce života ochrnutý na dolní polovinu těla. Pojišťovna mu bude vyplácet doživotní rentu a příspěvek na výpomoc v domácnosti a spolu s léčením spočetla celkový objem škody na 82 milionů korun.

Rozdíl mezi 35milionovým limitem pojistného pro škody na zdraví a reálnou škodou, která z nehody vznikla, je tedy 47 milionů korun. Pokud řidič způsobí nehodu a jeho limit plnění z povinného ručení na úhradu škody nestačí, bude po něm požadováno, aby rozdíl vyrovnal ze svého. Naprostá většina řidičů však samozřejmě není schopna 47 milionů korun uhradit, ani kdyby na to vydělávala do konce života.

Samozřejmě jde o výjimečný případ, protože poškozený chodec byl špičkový manažer s vysokým příjmem. Ale je třeba počítat s tím, že bohatých lidí přibývá, a také s tím, že stále více lidí uplatňuje nárok na odškodnění za újmu, kterou utrpěli na zdraví. Netýká se to jen dopravních nehod, ale například újmy na zdraví způsobené pochybením lékařů. Poškození požadují mnohamilionové částky, protože si uvědomují, že pár tisíc korun jim neumožní žít důstojný život.
Všechny pojišťovny jsou připraveny nabídnout k povinnému ručení vyšší limit krytí. Nabídka se pohybuje od 40 až do 100 milionů korun a rozdíl v pojistném oproti základním povinným limitům není příliš veliký.

Pavel Hašek z DIRECT Pojišťovny radí:
„Myslet na limity u povinného ručení by měli ti, kteří jezdí často po Evropě. Jak známo, povinné ručení platí v Evropském hospodářském prostoru, tedy i ve státech, kde může být odškodnění za újmu na zdraví mnohem větší, než je obvyklé v České republice. Je to dáno jednak vyššími náklady na léčení, ale také dražšími službami souvisejícími s ošetřováním a asistencí zdravotně postiženým lidem. Důvodem jsou samozřejmě i vyšší příjmy, od kterých se odvíjí výpočet doživotních rent. Mnohamilionové odškodnění není žádnou výjimkou“.

Partnerem rubriky je pojišťovna Direct.

24.5.2010 9:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist