Vláda je pro zmírnění bodového systému

Předkladatelé doufají, že novela projde sněmovnou již při prvním čtení.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích se možná brzo změní, některé sankce mají být mírnější, jiné ale naopak přibudou. Vláda dnes vyjádřila souhlas s poslaneckou novelu, která má v co nejkratší době z normy dostat nejspornější pravidla, například možnost uložení pokuty cyklistovi či řidiči, který se sám zraní.

Autoři novely navrhují, aby sněmovna s normou souhlasila už v prvním čtení. Dohodli se i na tom, že k ní nebudou podávat žádné pozměňovací návrhy, aby byla přijata co nejrychleji. Spolupředkladatelem normy je ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), větší změny zákona chce předložit až po roce zkušeností s předpisem, který změnil chování na silnicích na začátku loňských prázdnin.

Poslanecká novela mimo jiné ruší dvojí trest za vjezd do pěší nebo obytné zóny. V případě stání na vyhrazeném místě pro invalidy zůstane trestem pokuta, úřady už neodeberou provinilci řidičský průkaz.

Návrh novelizuje i přestupkový zákon. Do něj zavádí nové přestupky, jako je jízda bez státní poznávací značky nebo s jinou poznávací značkou, než má vozidlo mít. Dalším prohřeškem bude jízda se zakrytou nebo nečitelnou značkou. To se podle předkladatelů týká hlavně motocyklistů. Přestupkem bude i jízda vozidlem, které pro svůj technický stav bezprostředně ohrožuje ostatní. Návrh také odstraňuje výjimku ze zákazu zastavení a stání na určených místech pro řidiče aut rozvážejících poštu. Tuto výjimku řidiči často mylně vnímali jako neomezenou výjimku ze zákazu, což by podle předkladatelů znamenalo zvýšené riziko ohrožení bezpečnosti silničního provozu.

autoweb.cz, ČTK

18.4.2007 4:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist