Rakousko chce kontrolovat známky kamerami

A mělo by to asi zajímat i nás – osm z deseti řidičů, kteří jedou po rakouských dálnicích bez známky, jsou cizinci.

Řidiči na rakouských dálnicích si budou muset zřejmě již v brzké budoucnosti důkladněji rozmyslet jízdu bez dálniční známky. Rakouská společnost pro výstavbu a údržbu dálnic (Asfinag) totiž oznámila, že se chystá zavádět od druhé poloviny tohoto roku kontroly dálničních známek pomocí videokamer. První testovací kamery mají být umístěny v okolí Vídně.

Upozornění je důležité i pro české řidiče, protože se zjistilo, že ze zhruba dvou procent hříšníků, kteří jsou v Rakousku ročně přistiženi při jízdě po dálnici bez známky, je plných 80 procent cizinců. Loni počet přestupků proti tomuto pravidlu stoupl o 20 procent.

Spoléhat na to, že při krátkém průjezdu rakouským územím řidič na kontrolu nenarazí, může přijít draho – pokuta činí 400 eur (zhruba 11.000 korun). Dosavadní zkoušky nových kamer podle Asfinag ukázaly, že přístroje jsou schopny zachytit nejen skutečnost, zda projíždějící auto má na předním skle známku nalepenou, ale i to, zda je známka platná. Podařilo se prý vyřešit i problémy, které se dosud vyskytovaly při testech za deště nebo při větším znečištění skla.

Cena jednoho kontrolního zařízení dosahuje 230 000 eur (asi 6,5 milionu Kč). Dálniční známka pro osobní auto stojí letos v Rakousku 72,60 eura na rok. Je možné si zakoupit i známku desetidenní za 7,60 eura nebo dvouměsíční za 21,80 eura.

autoweb.cz, ČTK

4.5.2007 2:26

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist