Víte, jaká auta se u nás kradou nejvíce?

Ano, stále je to jedna a tatáž značka a uhádnout ji asi nebude problém… Ale dokážete tipnout, jakou barvu mají nejčastěji kradené automobily?

Nejdříve jedna poznámka ze statistik České asociace pojišťoven. Ta říká, že je každých 40 minut v Česku ukradeno jedno vozidlo. Denně jde tedy o nějakých pětatřicet aut, což je bratru 1050 ročně. A to není málo… Zajímavé je, že pojištění má uzavřenou jen nějakých dvacet procent majitelů aut.Česká pojišťovna vloni z titulu havarijního pojištění a nově i povinného ručení řešila celkem 1200 případů odcizených vozidel. Statistiky přitom ukazují, že skladba těchto případů se v posledních letech nijak nemění. Stále se kradou zejména vozidla evropských značek a téměř polovina odcizených aut byla ve věku do pěti let. Roste však počet krádeží starších automobilů na náhradní díly, zatímco v minulosti se zloději více zaměřovali na nové luxusní vozy.

„Za rok 2012 jsme řešili 1200 pojistných událostí krádeží vozidel a nešlo přitom o zanedbatelné částky. Průměrné vyplacené pojistné plnění z havarijního pojištění totiž přesahuje 200 tisíc korun,“ vysvětluje Pavel Martynek, vrchní ředitel Úseku pojištění motorových vozidel ČP.Teď ale zpátky na začátek, k otázce „nejoblíbenější“ značky mezi padouchy, pokud to tak lze formulovat, tedy k nadpisu, ve kterém se ptáme, vozy jaké že automobilky jsou u nás nejkradenější. Vzhledem k dominantnímu zastoupení v značky v českém vozovém parku asi nepřekvapí, že v roce 2012 byly nejčastěji kradenými vozy automobily značky Škoda, a to v 65 % případů.

DOPORUČUJEME: Pojištění proti pokutám – lze to vůbec?

Následovali další evropské značky, a to Volkswagen s 9 %, Ford s 4,7 %, Peugeot s 2,7 % a Renault s 2,4 % podílem. A ani u barevné škály nečekejme žádné výstřelky, jestliže vím,e že nejčastěji kradeným autem není Lamborghini, pak lze dedukovat, že nejvíce kradená auta nejsou vyvedena v ostře oranžovém laku. Stejně jako předloni, tak i vloni vládly „kradeným“ barvám šedivá a stříbrná, a to ve více než 30 % případů. Následují odstíny černé, bílé, modré a červené.

Autoweb.cz, zdroj Česká pojišťovna

18.3.2013 6:28

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist