Speciál o ojetinách: Jak správně koupit ojeté auto

Nákup ojetého auta s sebou logicky nese více rizika, ale když dobře vybíráte, můžete ušetřit spoustu peněz. Zjistěte, jak správně postupovat při koupi ojetiny!

Zájem o ojetá auta neklasá a není se čemu divit. Současná ekonomická situace zrovna nenahrává tomu, abychom mohli každý utratit velkou sumu peněz za úplně nové auto. Každý si samozřejmě umí spočítat, jestli se mu vyplatí investice do nového auta a následná ztráta hodnoty, a pokud dojde k zápornému znaménku, logicky sáhne po ojetině. Jak ale ojeté auto správně koupit?


Zájemce o ojetinu by si měl nejprve sepsat požadavky a předpokládanou maximální cenu ojetého auta. Následně by si měl o konkrétních kandidátech zjistit co nejvíce informací. Proto čtěte pravidelně aktualizovanou rubriku Ojetá auta na Autoweb.cz, kde najdete každý týden nový test vyhledávaných ojetin, stejně tak srovnávací testy ojetých aut.Často padne otázka, zda se vyplatí dieselový motor, protože slibuje slušné výkony a nízkou spotřebu paliva. Jenže ojetina s dieselem je velmi riziková. Proto čtěte článek Diesel z druhé ruky: pravdy a mýty a snad vám pomůže hlouběji nahlédnout do problematiky aut s motory na naftu.

TIP: Sháníte diesel? Zde jsou nejlepší rady!

Až se rozhodnete, které auto koupíte, naučte se orientovat v nabídce bazarů a v soukromých inzerátech. Když ale narazíte na ojetinu za neobvykle nízkou cenu, ne vždy se musí jednat o férovou nabídku. Několik takových případů jsme vypátrali a popsali v článku Ojetina za lákavou cenu? Pozor na podvodný inzerát!

Bohužel, i v našich končinách se stále najde dost lidí, kteří maskují vážnou nehodu a snaží se auto po neodborné opravě prodat, jako by mu nic nebylo. Je potřeba si všímat detailů a umět najít stopy po zamaskované vážné nehodě, která auto prakticky odepsala. Jak takové auto poznat se dozvíte v článku Nesedněte na lep podvodníkům s ojetinami po bouračce.Hodně vypoví o stavu auta i počítadlo ujeté vzdálenosti, ale v našich podmínkách je stáčení tachometrů prakticky na denním pořádku. Přitom i pečlivě udržované auto s větší porcí najetých kilometrů může být v lepším stavu než zanedbávané auto s pár tisíci na tachometru. Raději se ale naučte poznat, kolik má auto opravdu najeto kilometrů.

Lidé často pospíchají a unáhlí se. Potom ale udělají velkou chybu a prodělají spoustu peněz. Čtěte článek 10 nejčastějších chyb při koupi ojetého auta, ať nezaváháte stejně. Zkušený bazarník se vás bude snažit nalákat a samozřejmě auto za každou cenu prodat. Bude zkoušet různé triky a určitě si toho spoustu vymyslí. Ostatně, je to jeho práce, ale vy se musíte naučit řeči bazarníků porozumět. Přinášíme proto 10 rad, jak nenaletět v autobazaru.

Až si projdete vším výše uvedeným a skutečně se doberete k vysněnému autu, přijde na řadu si auto před koupí vyzkoušet. Všechny důležité kroky, jak prověřit funkce auta, jsme sepsali v článku Jak na zkušební jízdu při koupi ojetiny. Rozhodně nic z toho nevynechte!Je všechno v pořádku? Rozhodli jste se pro koupi auta? Dobrá, nyní přijde čas účtování. Po zaplacení kupní ceny a podepsání kupní smlouvy to ale nekončí. Musíte mít v pořádku všechny doklady. A věděli jste, že i na ojeté auto máte ze zákona záruku? V článku Reklamace ojetého auta se dozvíte všechno, na co se záruka vztahuje a jak ji v případě potřeby uplatnit.

Nyní můžete vyrazit domů se svým „novým“ autem. Ale to není všechno! Nikdy se nelze spolehnout na to, že dřívější majitel byl tak pečlivý. Přijde proto na řadu první servis ojetiny a my vám poradíme, co všechno musíte udělat, abyste měli klidné spaní.

Dalibor Žák

2.8.2012 7:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist