Škoda MissionL a šest konceptů, které (bez řečí) prošly do výroby

Tohle jsou koncepty, které by měly sloužit ostatním automobilkám jako inspirace, že když se chce, tak to jde.

Minule jsme si ukázali sedmičku novodobých konceptů, po kterých bezmezně toužíme. Rádi bychom, aby se dostaly do sériové výroby, nehledě na to, jestli si je budeme moci někdy dovolit. Už jenom z principu, aby automobilky ukázaly, že mají odvahu pustit do světa auto v nezměněné, nebo jen málo odlišné podobě. Tady je ukázka sedmi aut, která dokazují, že to opravdu jde.

Škoda MissionL
Rapid a posléze i Octavia jsou hmatatelným důkazem pro všechny pochybovače, kteří by snad nevěřili, že naše tuzemská automobilka umí pustit do světa něco s kapkou šmrncu. Koncept MissionL vzbudil velký rozruch a vlnu zájmu o novou generaci škodovek. Možná je Rapid z některých úhlů trochu neforemný, ale snahu přiblížit se konceptu chválíme.

Chevrolet Camaro
O původních camarech se traduje, že jimi jezdili nájemní vrazi. Když představili koncept novodobého Camara, vypadalo skutečně dost zabijácky. Ať už je na této legendě pravdou cokoliv, důležitější je, že Chevrolet Camaro v sériové podobě zůstal – až na jemné detaily – prakticky nezměněn.Land Rover LRX
Tohle je asi jeden z nejúspěšnějších počinů posledních let. Range Rover Evoque si do sériové výroby s sebou vzal skoro všechno. Evokuje tak (koneckonců, má to v názvu) vzhled konceptu víc než jakékoliv jiné auto, což vedle opravdových schopností na silnici i mimo ni zajistilo tomuto modelu nebývalou popularitu.

Toyota FT86
Především tohle auto, tedy finální Toyota GT86, není ani tolik o vzhledu, jako spíš o tom, jak jezdí. Faktem je, že i kdyby pobralo krásu Quasimoda, vůbec by nám to nevadilo. Ale to už bychom se stokrát opakovali. Vůbec nám ale nevadí, že malá sportovní Toyota vypadá tak dobře. Je to také zásluha konceptu, od kterého se liší opravdu jen v detailech. Důležité stylistické prvky a tvary však zůstaly.

Lamborghini Sesto Elemento
Dobrá, tohle je sice trochu přehnané, ale líbí se nám přístup Lamborghini. Postaví úžasný koncept, strčí do něj funkční motor a slíbí převratnou technologii výroby lehkých kompozitních materiálů. A místo toho, aby zůstalo jen u planých slibů a prohlášení, že „to sice vyrobit umí, ale je to příliš drahé a nerentabilní“, tak si vyhrnou rukávy a pustí se do toho. Sice Lamborghini Sesto Elemento drahé opravdu je, ale zůstalo v nezměněné podobě.Mazda Takeri
Tento koncept se do sériové podoby dostal prostřednictvím nové Mazdy 6, kterou si již zanedlouho budete moci koupit. Produkční verze se dost změnila, ale svou ladnou siluetou je konceptu velmi podobná. Oblast přední masky a světel pak je prakticky netknutá. Myslíme, že se budoucí kupci určitě nebudou cítit ošizeně.

Porsche 918 RSR
Supersport od Porsche je duchovním nástupcem dnes již ikonické Carrery GT, který dosahuje úchvatných výkonů díky chytrému využití hybridního systému. Sice pořád ještě čekáme na uvedení do prodeje, ale prototypy už dlouhou dobu jezdí po testovacích tratích a nepochybujeme o tom, že 918 na silnicích někdy uvidíme. Pro ostatní je tohle auto důkazem, že i tak nesmyslná věc jako supersport má v dnešním světě svoje místo. Že ano, BMW?

31.1.2013 1:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist