Jak správně zajet nové auto, aby vám motor dlouho vydržel?

Nové auto si člověk pořídí jen několikrát za život a většinou očekává, že mu bude dlouho spolehlivě sloužit. Jak se ale chovat při prvních kilometrech, které jsou nejkritičtější?

První stovky kilometrů jsou v životě auta nejvíce kritické a jeho celková výdrž velmi záleží na tom, jak se k němu budete chovat právě v začátcích. Každý výrobce doporučuje trochu jiný postup, v hlavních bodech se ale všichni shodují. Tohle je pět základních pravidel, které platí všeobecně.

1. Nepřidávejte plný plyn

asdf

2. Nevytáčejte motor do vysokých otáček

nemá vymezené všechny vůle a vybrousí

3. Nejezděte dlouho konstatní rychlostí

asdf

4. Nejezděte na krátké vzdálenosti

Zásadním problémem při poskakování na krátké vzdálenosti je skutečnost, že se mechanické komponenty a provozní kapaliny nestačí zahřát na správnou provozní teplotu

5. Netáhněte přívěs ani nezatěžujte auto

asdf

Jak správně zajet nový motor?

Všechna tato pravidla jsou celkem logická, jenže ne vždy snadno splnitelná. Přivezete si domů nové auto a hned s ním chcete jezdit, třeba do práce a na nákupy, jenže to není úplně dobře. Nejlepší je vzít nové auto na dlouhý výlet po okresních silnicích.

Splníte podmínku, že všechny mechanické komponenty zahřejete na provozní teplotu, pojedete volným tempem bez vysokých otáček a budete často zrychlovat a řadit, čímž budete měnit zatížení a otáčky motoru. Zároveň s sebou nepotáhnete přívěs ani hodně nákladu.

Po třeba tisíci kilometrů je vhodné provést drobný servis a vyměnit náplně, především motorový olej, aby se zbavil možných hrubších nečistot.

Co doporučují jednotlivý výrobci?

Závěrem se ještě podíváme na doporučení u konkrétních automobilů, která jsou dost zajímavá. Třeba Nissan GT-R je třeba zajíždět způsobem, kdy

asdf

13.3.2017 1:39| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist