Po explozi vodíkové čerpací stanice čekají toto odvětví černé časy

Úřady, ale i automobilky se nám snaží neustále vysvětlovat, že budoucnost automobilismu leží v elektromobilitě. Potichu ale vedle elektromobilů celkem zajímavě bujel vývoj a už i prodej vodíkových aut, která jsou podle některých k životnímu prostředí ještě šetrnější. Vodík ale utržil nepříjemnou ránu. A to doslova.
v-norsku-explodovala-vodikova-cerpaci-stanice-1100x618.jpg Zdroj: www.nrk.no

Před několika málo dny došlo v Norsku, konkrétně ve městě Sandvika, k mohutné explozi vodíkové čerpací stanice. Jen shodou náhod se nikomu nic nestalo, ale škody jdou do milionů. Navíc exploze poničili vše v okruhu několika metrů, což znamená velké nejen dopravní komplikace i pro obyvatele tohoto města.

Dokonce prý byla exploze tak silná, že její tlaková vlna aktivovala airbagy u nedaleko zaparkovaných aut. Ovšem, tyto problémy budou jistě rychle vyřešeny, ale následky si ponese samotný vodíkový průmysl. A to možná trvalé.

Záchranáři a hasiči, kteří na místě výbuchu operovali, si zatím nejsou moc jisti, co vlastně za explozí stojí. Spekuluje se ale o problémech s tlakem uvnitř minimálně jedné z nádrží s vodíkem. Potvrzeno zatím ale není nic, protože vyšetřování je na samotném počátku. Výsledky se jistě brzy dozvíme, ale už teď víme, jaké následky tato exploze bude mít.

První reakce, které se v Norsku po explozi dočkali, bylo okamžité uzavření zbylých dvou plnících vodíkových stanic, které provozuje stejná společnost s názvem Uno-X. Ne snad, že by měly nějaké technické problémy.

Šlo jen o preventivní krok. Krom toho se ale k uzavření stanic rozhodla i další firma, konkrétně Nel. A nejspíš se rychle přidají další. A všem těmto společnostem velmi rychle padají akcie, ale problémy mají i majitelé vodíkových aut.

Mezi ty patří třeba ti, kteří v Norsku vlastní Toyotu Mirai. Moc jich sice není, ale všichni v tuto chvíli prakticky nemají kde tankovat a tedy i na co jezdit. Proto se Toyota rozhodla jim poskytnout zdarma náhradní vozy a na výběr budou mít jak z elektromobilů, tak z modelů se spalovacími jednotkami. Tím to ale nekončí.

Například Hyundai se v tuto chvíli rozhodl pozastavit výrobu a dodávky svých vodíkových modelů. Všichni prostě jen čekají na to, jaké budou výsledky vyšetřování exploze. Bez jasného důvodu není možné učinit jakákoliv opatření. Jisté ale je, že tato exploze je něco jako zdvižený prst, který nakonec nejvíce budou vnímat zákazníci, které může od případného nákupu odradit.

19.6.2019 9:00| autor: Tomáš Malík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist