Evoluce volantu během 70 let: Od jednoduchého věnce k „řídicímu centru“

Volant odjakživa věrně slouží řidičům automobilů, vyvolává v nich pocity svobody a kontroly nad situací. Jak se za 70 let změnil?
stazeny-soubor-6-7-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: Seat

  • Na konci 50. let měl volant tvrdý, tenký věnec, který řidiči sloužil pouze ke změnám směru jízdy
  • Evoluce volantu přinesla vyšší úroveň komfortu, bezpečnosti a ergonomie
  • Současní řidiči nemusejí pouštět volant, aby si nastavili rychlost jízdy, teplotu v interiéru nebo trasu jízdy

Tvary i funkce volantu se v průběhu let vyvíjely, od jednoduchého věnce, na jehož lepší ovládání a pevnější uchopení si řidiči nasazovali rukavice, které byly navíc prevencí puchýřů, až po současného řidičova spojence, který za něj i zaparkuje a umožňuje mu ovládat mnoho různých funkcí vozidla, od rychlosti jízdy přes výběr hudby až po telefon, aniž by musel spouštět zrak z vozovky.

50. léta

V tomto desetiletí měl volant velký věnec z tvrdého plastu a řízení bylo ekvivalentem posilovacího cvičení. Luxusní modely, jako byl SEAT 1400, inspirované americkými vozy, měly na volantu drobné detaily

„Například měděné logo nebo tlačítko pro světelnou houkačku. Dokonce i řadicí páka byla umístěna na sloupku řízení,“ říká Isidre López, který je zodpovědný za sbírku historických vozidel SEAT.

60. léta

Modely, které si kupovala střední třída, mezi něž patřil například SEAT 600, měly naprosto minimalistický volant: „Byl to prvek, který sloužil pouze k natáčení kol, bez loga a jakýchkoli ovládacích tlačítek.“

„Jedinou výjimkou byla houkačka pro upozorňování ostatních řidičů a chodců na jedoucí vozidlo, protože tehdy ještě nebyly automobily zcela běžné,“ vysvětluje odborník.

70. léta

Volant se během své historie postupně zmenšoval a k jeho výrobě se začaly používat nové, měkké, syntetické materiály, které zvyšovaly komfort a bezpečnost řidiče. SEAT 850 Spider byl uveden na trh v 70. letech a tehdejší řidiče fascinovaly sportovní volanty. Ty měly kovová ramena, doplněná klasickými kruhovými otvory.

Isidre López říká, že „tento model se stal senzací díky svému elegantnímu, sportovnímu designu. Dřevěné ozdobné obložení vytvářelo dojem luxusu a dvě perforovaná ramena volantu dodávala interiéru vzhled závodního vozu“. Ve druhé polovině 70. let slavily úspěchy modely, jako byl SEAT 124: „Houkačka už nebyla uprostřed, ale na straně, vedle dvou horizontálních ramen, a aktivovala se palcem,“ říká Isidre.

80. a 90. léta

Se zavedením posilovače řízení se průměr volantu zmenšoval a zároveň se zvyšovala úroveň komfortu a bezpečnosti pro řidiče. „U prvních verzí modelu SEAT Ibiza je tento díl ještě relativně velký a vyrobený z materiálu podobného pryži, s lepší ergonomií a snadnějším ovládáním,“ říká správce sbírky historických vozidel.

V následujících desetiletích přibývaly nové funkce: „Další generace modelu Ibiza z 90. let byla již vybavena airbagem a u třetí generace mohl řidič na volantu ladit rádio a ovládat hlasitost.“

21. století

Asistenční systémy pro parkování nebo jízdu v jízdním pruhu a veškeré informace po ruce. To je jen ukázka funkcí, které mají současní řidiči k dispozici: „Modely, jako jsou SEAT Ateca, Arona nebo Ibiza, nám na volantu umožňují nastavovat teplotu v interiéru, vybírat si hudbu, zadávat trasu, nastavovat rychlost jízdy nebo zjišťovat dojezd či dokonce telefonovat. Veškeré informace jsou zobrazovány na panelu přístrojů, aby se zabránilo rozptylování pozornosti řidiče,“ zdůrazňuje Isidre.

A jak bude vypadat volant budoucnosti? Řidiči budou mít stále větší kontrolu nad vozidlem, aniž by museli pouštět volant. Nicméně „volant může časem, v souvislosti s pokrokem ve vývoji autonomních automobilů, z interiéru vozidel zcela zmizet,“ říká na závěr Isidre.

28.2.2019 10:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: Seat
Více o tématu: automobilyřízení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist