Renault Arkana E-Tech je nabitý moderními technologiemi. Vyzkoušeli jsme, které stojí za to

Vyznat se ve všech technologiích moderních aut může být složité. Zkoušeli jsme, které jsou opravdu užitečné v novém Renaultu Arkana E-Tech.
img_1507-1100x618.jpgCelá galerie 26 Zdroj: Hugo Kottás

Moderní auta mají nespornou výhodu: za méně peněz nabídnou víc muziky. Dřív se člověk musel hodně plácnout přes kapsu, aby si mohl dovolit alespoň nějakou komfortní výbavu, a tak se většinou spokojil s rádiem, možná elektrickými okny či klimatizací.

Dneska se ale můžete nechat rozmazlovat. A nejen komfortní výbavou, ale také širokou plejádou asistenčních a bezpečnostních prvků. Technologie udělaly na tomto poli velký krok kupředu. Navíc dnešní hustý provoz je také hektičtější, tak proč si řízení neusnadnit?

Prozkoumali jsme nový Renault Arkana E-Tech, jaké moderní technologie nabízí. Nejen, že pomůže s řízení, ale také si za volantem mnohem víc odpočinete, když spoustu věcí udělá auto za vás. Tohle jsou systémy, které můžeme jen doporučit.

Adaptivní tempomat s funkcí stop & go

Tempomat je dnes běžnou součástí snad každého nového auta. Systém, který udržuje nastavenou rychlost, je celkem starým a užitečným vynálezem, přesto existují dva tábory řidičů: ti, kteří na něj nedají dopustit, a ti, kteří jej nepoužívají.

Adaptivní tempomat navíc přidává ještě funkci udržování vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla. Názory na tuto funkci jsou však snad ještě vyhrocenější, když někteří řidiči nemohou adaptivnímu tempomatu přijít na chuť.

Pokud auto vámi tebou zpomalí nebo dojedete pomalejší auto, např. náklaďák, vaše auto zpomalí na stejnou rychlost. Hodně šikovná je tahle funkce hlavně v dopravních zácpách a kolonách, aniž by řidič musel hlídat brzdový pedál.

Udržování v jízdním pruhu

Další užitečná elektronická hračka, která řidiči hodně uleví, hlavně při jízdě po dálnici. Podobně jako adaptivní tempomat udržuje bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, tato funkce udržuje váš vůz mezi jízdními pruhy.

Kamera umístěná za čelním sklem snímá bílé pruhy na vozovce a automobil udržuje mezi nimi, navíc pěkně uprostřed. Řidič tam má menší práci s korekcí směru. A jakmile bílou čáru přejedete, volant vás sám navede mírným pohybem zpět do pruhu. Je to velmi intuitivní.

Jenom pozor, tato funkce rozhodně nefunguje jako autopilot. Ruce musíte mít neustále na volantu, být ve střehu a nenechat vůz jet samostatně.

Full-hybridní pohon E-Tech

Spousta řidičů má vrozený odpor k hybridnímu pohonu, Arkana E-Tech ovšem funguje výborně. Ve městě totiž můžete jezdit až 80 % času pouze na elektřinu, což je nejen až o 40 % úspornější, ale také ekologické.

Díky dobře odladěnému hybridnímu systému je přechod mezi spalovacím a elektrickým motorem téměř neznatelný, takže vás nebude nijak rušit. Ani nevíte, že najednou jedete na elektřinu.

Rozjezdy na elektrický pohon poskytují okamžitou odezvu a tichou jízdu, která vám umožní objevit zbrusu nové zážitky z jízdy ve městě.

Při rekuperačním brzdění, např. při jízdě z kopce, potom automaticky dobíjíte akumulátor. Vůz tak nemusíte dobíjet přes kabel a trávit hodiny čekáním u nabíjecí stanice. Všechno si auto hlídá samo.

10,2“ digitální přístrojový štít & 9,3“ multimediální systém Easy Link

Klasickým analogovým budíkům odzvonilo, místo nich si užijte krásný 10,2“ displej s moderní grafikou a několika režimy zobrazení.

Multimediální systém Easy Link se zase vyznačuje 9,3“ displejem orientovaným na výšku, což přináší mimo jiné lepší přehlednost např. při používání navigace.

Samozřejmostí je také možnost bezdrátového propojení chytrého telefonu pomocí Apple CarPlay a bezdrátové indukční nabíjení.

Prémiový audiosystém značky Bose s devíti reproduktory a subwooferem zase zajistí ničím nerušený hudební zážitek, ať už máte rádi jakýkoliv žánr.

Sledování mrtvého úhlu & Rear Traffic Alert

Sledování mrtvého úhlu je užitečná funkce, která velmi pomáhá ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Každý je občas trochu nepozorný a při změně pruhů může snadno přehlédnout auto za sebou, ačkoliv bedlivě sleduje zpětná zrcátka.

Občas se prostě auto za vámi nešikovně schová do tzv. mrtvého úhlu, ve kterém jej nevidíte ani v zrcátku, ani periferně. V tu chvíli přijde vhod upozornění kontrolkou ve zpětném zrcátku, že je šikmo za vámi auto, které nemusíte vidět.

Podobně šikovnou funkcí je systém Rear Traffic Alert, neboli upozornění před vozidly při couvání. Klasická situace: couváte z parkovacího místa, přes okolo stojící vozidla nevidíte dobře do stran, když náhle se blíží jiné auto.

Systém vás upozorní nejen akusticky, ale také graficky na displeji couvací kamery, že se ze strany blíží auto, které jste možná přehlédli. A pokud byste pokračovali v couvání a hrozila by kolize, Arkana umí automaticky použít i nouzovou brzdu a předejít tak dopravní nehodě.

13.9.2022 8:44| autor: Tomáš Malík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist