Švédové vyvinuli revoluční svodidla, která nepřevrátí auto na střechu

Konec nebezpečných nájezdů na svodidla, která v mnoha případech vymrštily vozidlo do protisměru nebo pevné překážky, přináší využití moderních zakončení svodidel SafeEnd.
bez-nazvu-2-1100x618.jpg Zdroj: SafeRoad.cz

Video nabízí sestřih ze 4 crashtestů a především přímé srovnání, co se stane při nájezdu na nechráněné šikmé zakončení svodidel a svodidla s kolejovou brzdou SafeEnd. „Každý test jsme natáčeli z několika dronů, desítek kamer z venku i uvnitř aut, aby měl divák srovnání.

Při nechráněném nárazu bylo vozidlo s kaskadérem vymrštěno do vzduchu, rotovalo přes střechu a pravděpodobně by skončilo v protisměru. SafeEnd naopak vozidlo kontrolovaně zastaví, aniž by posádka utrpěla vážná zranění. Takto propracované video je výsledkem veřejných prezentací této novinky,“ komentuje analytik a předseda EABS Janko Ostrolucký.

Auto řízené profesionálním kaskadérem najelo v rychlosti 70 km/h na výškový náběh, na pěti metrech ztratilo kontakt se zemí, a po dopadu se dva a půlkrát převrátilo. Po krátkém zásahu připravených komárovských dobrovolných hasičů a techniků byl kaskadér z vozidla vyproštěn. Po krátké pauze se opakovala podobná situace. Automobil, tentokrát opatřen dálkovým ovládáním, se řítí na speciální ukončení svodidel na principu „nárazové brzdy“.

V rychlosti 80 km/h najíždí na ocelový nosník opatřený deformačním boxem, který auto vede po zařízení až do jeho zastavení. „Vozidlo zastavuje, téměř neztrácí kontakt se zemí, nedochází k rotaci, vymrštění ani k navedení do protisměru, nebo do překážky mimo silnici. Ideální situace, když už se stane, že nedopatřením najedeme na začátek svodidel,“ okomentoval druhý náraz Ostrolucký. Crastestů se zúčastnili zástupci Dopravní služby Policie České republiky, Hasičského a záchranného sboru, Ředitelství silnic a dálnic, BeSiPu, správců silnic a odborná veřejnost.

Systém byl vyvinutý ve Švédsku a je používaný ve Finsku, Dánsku, Holandsku, Velké Británii, na Islandu a v dalších zemích. Automobil nezastaví ihned, tedy tzv. v čase „t=0“. „SafeEnd eliminuje riziko najetí automobilu na svodidlový systém a jeho nekontrolovanému navedení do strmého srázu, koryta řeky nebo na pevnou překážku.

Absorbuje kinetickou energii automobilu při nárazu. Vozidlo je při kolizi kontrolovaně vedeno a zpomaleno bezpečným způsobem až do úplného zastavení,“ vysvětlil princip fungování expert asociace Pavel Foltýn. Další výhodou nárazové brzdy je to, že se automobil nepřevrátí, což je rozhodující, například pokud je ve vozidle dítě.

SafeEnd® byl úspěšně testován v souladu s ČSN P-ENV 1317-4 při rychlosti 110 km/h. Jeho instalace a stejně tak i oprava při poškození je snadná a rychlá. Vydrží několik nárazů bez nutnosti okamžité opravy a je prakticky bezúdržbový. Může být připojen ke všem druhům svodidel bez ohledu na jejich úroveň zadržení, a to ve středním dělícím pásu i na krajnici.

22.12.2020 7:12| autor: Tomáš Malík | zdroj: SafeRoad.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist