Nejnebezpečnější silnice světa najdete i na jihu Evropy. Naopak ty nejbezpečnější jsou na severu

Společnost FINN zveřejnila výsledky své studie zaměřené na bezpečnost silničního provozu ve vybraných zemích světa. Na špičce se pohybují severské státy, za nejnebezpečnější provoz byl označen ten argentinský nebo americký. Špatně z tohoto hodnocení ale vyšlo i Řecko. Česká republika bohužel v žebříčku zcela chybí.
stazeny-soubor-1100x618.jpg Zdroj: Top-Pojisteni.cz

Německá společnost nedávno zveřejnila výsledky své studie, která zkoumá bezpečnost provozu v různých státech světa. Výsledkem je žebříček zahrnující celkem 27 zemí, který kombinuje různé faktory týkající se bezpečnosti silničního provozu a jednotlivým faktorům přiřazuje bodové hodnocení. Teoretické maximum činí deset bodů, nejlépe hodnocené státy se dostaly přes sedm bodů. Naopak ty úplně nejhorší nedosáhly ani na čtyři body. Bohužel, Česká republika, stejně jako řada jiných států, v tomto hodnocení úplně chybí. Společnost ve své oficiální zprávě toto zdůvodňuje tím, že v některých případech nebyla schopná získat veškerá potřebná data a tak dané státy zkrátka nehodnotila.

Jako absolutně nejbezpečnější provoz byl ohodnocen ten nizozemský. Body získal především za kvalitu silniční sítě a také v kategorii používání bezpečnostních pásů. Naopak trochu ztratil v počtu úmrtí při dopravních nehodách na 100 000 obyvatel (3,98). Zdroj uvádí, že nejbezpečnější automobilová doprava v tomto hodnocení je daná také množstvím cyklistů. V Nizozemsku připadá jedno jízdní kolo na jednoho obyvatele. Více lidí využívajících kolo by mělo znamenat méně aut v provozu a tudíž lepší bezpečnost. Na druhém místě skončilo Norsko především kvůli nízkému počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel a velmi nízkému rychlostnímu limitu na dálnicích. O třetí příčku se dělí Švédsko a Estonsko.

Videoreportáž: Asistence na dálnicích

Pozor v Řecku a v Saúdské Arábii

Podle studie společnosti by se řidiči měli mít na pozoru především v Řecku, v USA a zejména pak v Argentině. Právě tento jihoamerický stát vyšel z hodnocení jako ten absolutně nejhorší, když v celkovém hodnocení nedostal ani dva body z deseti. Podle analýzy za to může kromě jiného skutečnost, že ani polovina lidí zde nepoužívá bezpečnostní pásy, zároveň tu jsou špatné cesty a poměrně hustá doprava. Řecko vyšlo nejhůře z evropských států opět kvůli nízké míře používání bezpečnostních pásů a poměrně vysokému počtu úmrtí v provozu.

Řecký průměr počtu úmrtí při dopravních nehodách 8,31/100 tisíc obyvatel ale není vůbec nic proti státům, které jsou v tomto měřítku podle zmíněné studie nejhorší. Absolutně nejvíce úmrtí je evidováno v Saúdské Arábii, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 35,94 osob usmrcených při nehodách. Následuje Thajsko s průměrem 32,21 úmrtí/100 tisíc obyvatel a Malajsie (22,48/100 tisíc obyvatel). Nejlepší jsou v tomto směru Island (2,05/100 000 obyvatel), Norsko (2,12/100 000 obyvatel) a Švýcarsko (2,25/100 000 obyvatel). Kompletní žebříček hodnocených států podle společnosti FINN najdete pod článkem.

Pro úplnost, podle letošní zprávy organizace European Transport Safety Council je i český průměr úmrtí na silnicích poměrně vysoký. Podle ETSC patří ČR v tomto ohledu k podprůměrným evropským státům, nicméně čísla od ETSC nelze se studií FINN porovnávat, protože metodika se výrazně liší a výsledné hodnoty jsou tudíž úplně jiné. Report ETSC sice také řadí mezi nejlepší severské evropské státy, jenže podle tohoto hodnocení je norský průměr 21 úmrtí/100 tisíc obyvatel. ČR spadá do skupiny evropských států s průměrem 48-60 úmrtí/100 tisíc obyvatel.

21.8.2023 7:34| autor: Lukáš Dittrich | zdroj: European Transport Safety Council, FINN
Více o tématu: autonehodybezpečnost

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist