Nula hvězdiček v crash testu? Takhle nebezpečná auta stále existují

Může dnes nové auto dostat, nebo spíš nedostat ani jednu hvězdičku v crash testu? Bohužel ano.
marutisuzuki-s-presso-1100x618.jpg Zdroj: Global NCAP

Plný počet pěti hvězd z crash testů Euro NCAP je dnes naprostým standardem. Existuje jenom málo nových vozů, která nabídnou horší ochranu posádky, ačkoliv kolikrát za to nemůže přímo horší konstrukce, ale spíš absence elektronických asistentů, za které výrobci také dostávají plusové body.

Obecně ale lze prohlásit, že dnešní auta, která pořídíte na evropském trhu, jsou vesměs velmi bezpečná. Existují však na světě místa, kde tomu tak zdaleka není. A klidně tam pořídíte úplně nové auto, které nemá jedinou hvězdičku. Nula. Nic.

Jedním takovým je Maruti Suzuki S-Presso, a jak správně tušíte, u nás jej naštěstí nepořídíte. Je to auto pro indický trh, kde se tradičně na bezpečnost vozidel příliš nehledí, zejména kvůli tamní ekonomické situaci. Objevují se ale snahy, které tohle chtějí zvrátit.

Jednou takovou je iniciativa Safer Cars For India (Bezpečnější auta pro Indii) společnosti Global NCAP, která provádí tradiční crash testy jaké známe v Evropě. A do hledáčku se jim dostalo i Maruti Suzuki S-Presso v základní výbavě, která má pouze airbag řidiče.

Global NCAP neprovádí boční náraz ani nezkoumá ochranu chodců, pouze čelní náraz a ochranu dětských pasažérů při klasické rychlosti 64 km/h. V první disciplíně dostalo S-Presso (nebo spíš nedostalo) jedinou hvězdičku, v druhé potom skórovalo dvě hvězdy.

Jedním z důvodů takto špatných výsledků je slabá strukturální pevnost vozu, absence více aibagů a v případě ochrany dětí také absence tříbodových pásů vzadu a záchytného systému ISOFIX v základu.

Podívejte se na video, jak Maruti Suzuki S-Presso dopadlo.

7.12.2020 8:18| autor: Tomáš Malík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist