Žena sjela do ledové řeky, zachránil ji další řidič.

Když v září minulého roku sjela 72letá řidička do řeky, projíždějící řidič neváhal a ihned přispěchal na pomoc. Za tento pohotový čin nyní získal ocenění Gentleman silnic.

Byla středa 21. září 2022 večer. Josef Šefl zrovna projížděl obcí Lichkov, když se proti němu v zatáčce vyřítilo rychle jedoucí vozidlo. „Přiznám se, že mě to trochu vyděsilo. Ve zpětném zrcátku jsem potom zahlédl, že auto pokračovalo dál rovně místo toho, aby zatočilo,” popisuje s tím, že v ten moment otočil své vozidlo a jel urychleně zjistit, co se stalo.

Hrdinové stále existují

Vystoupil a rozhlédl se, nicméně neviděl nic, co by mu na první pohled prozradilo, že tu zrovna došlo k dopravní nehodě. Když se podíval dolů ze srázu u silnice, zahlédl tmavé vozidlo, které leželo na boku v místní řece. Následující okamžiky byly dramatické. „Když jsem uviděl to auto, byl jsem v šoku. Několikrát jsem zavolal, nikdo ale neodpovídal. Vůbec jsem nevěděl, co tam na mě dole čeká,” vzpomíná na nepříjemnou situaci. Uvnitř vozu našel otřesenou seniorku. Jako zázrakem ale byla při vědomí a bez vážnějších zranění. „Paní měla starší auto bez airbagů. Věřím, že kdyby tam byly, vystřelily by,” doplňuje pan Šefl. Ženu se snažil dostat ze zmačkaného vozidla ven. Ani hrubá síla ale nepomohla. „Nezbývalo mi tak nic jiného než počkat na příjezd pomoci. Nejvíc, co jsem v tu chvíli mohl udělat, bylo s paní mluvit. Potřebovala uklidnit,” dodává pan Šefl.

Naštěstí na místo zanedlouho dorazili přivolaní hasiči. Podchlazenou ženu se jim podařilo vyprostit. Následně si ji převzali zdravotníci, kteří ji převezli do nemocnice na pozorování.

Klobouk dolů

„Pro zachráněnou řidičku bylo skutečným štěstím, že tudy projížděl pan Šefl, který nehodu zahlédl a nenechal to být. Rozhodně si za to zaslouží velké poděkování. Tím, že tento příběh zveřejňujeme, připomínáme ostatním řidičům, aby k sobě v provozu nebyli lhostejní. Stále totiž není zcela samozřejmé, že jsou řidiči připravení si vzájemně pomoci,” přidává se Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

„Oceňuji jednání pana Josefa Šefla, který si všiml nebezpečného manévru řidičky, která nezvládla zatáčku a vyjela mimo komunikaci. Jsem rád, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotni druhému v nouzi pomoci a všímají si věcí, které se kolem nich dějí. Nikdy nevíme, kdy sami nejen v rámci silničního provozu budeme pomoc ostatních potřebovat,“ uvádí plk. Miloslav Houdek, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Pardubického kraje pro vnější službu.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Josef Šefl dne 7. února 2023 v Pardubicích. Jedná se tak již o 217. držitele titulu Gentleman silnic. Naposledy byl v Pardubickém kraji oceněn Gentleman silnic v roce 2015.

28.2.2023 9:03| autor: Tomáš Malík | zdroj: Generali Česká pojišťovna, Policie ČR
Více o tématu: autopolicie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist