Odemykat auta bude díky Continetalu brzy možné každým mobilem

Technologická společnost Continental získala nové zakázky na výrobu svého přístupového systému CoSmA, využívajícího chytrý telefon. Toto řešení se rozhodli do architektury nadcházejících generací vozidel integrovat tři další významní výrobci automobilů. Zahájení výroby je plánováno na rok 2021.
continental_pp_cosma-1100x618.jpg Zdroj: Continental

Technologie CoSmA nahrazuje běžné klíčky od vozu a poskytuje uživatelům velkou míru pohodlí, protože řidiči mohou ke svému vozu přistupovat, odemknout jej i nastartovat pomocí svého chytrého telefonu, aniž by jej při tom museli brát do ruky. Srdcem celého systému je digitální klíč, který obsahuje oprávnění k přístupu k příslušnému vozidlu.

Majitel vozidla může v jedné aplikaci generovat a spravovat více digitálních klíčů současně a jednoduše je sdílet s rodinou i s přáteli. Toto řešení mohou využít dokonce i doručovací služby, aby zásilku objednanou online doručily přímo do vozidla. Jakmile příslušný požadavek potvrdí backendový systém pro správu klíčů na cloudu Continental, přístup do vozidla se otevře.

Řešení společnosti Continental pro přístup do vozidla prostřednictvím chytrého telefonu využívá v základní verzi technologii Bluetooth Low Energy (BLE). V nejnovější generaci digitálního klíče se Continental spoléhá také na ultraširokopásmovou rádiovou technologii (UWB), která nabízí větší pohodlí a nové funkce.

Rádiové moduly UWB a UWB Bluetooth Low Energy (UWB-BLE) umožňují lokalizovat autorizovaný chytrý telefon s vysokou přesností zevnitř vozidla i zvenčí. Palubní architektura řešení CoSmA obsahuje také centrální elektronickou počítačovou jednotku s nejmodernějším zabezpečovacím prvkem, která se používá jako certifikované bezpečné úložiště pro jakoukoli aplikaci, fungující jako digitální klíč od vozidla.

Čtěte také: Bavoráky jako první auta odemknete iPhonem. Digitální klíč můžete sdílet s ostatními

Po přesném určení polohy autorizovaného chytrého telefonu umožní systém odemknutí vozidla a nastartování motoru, aniž by bylo vůbec nutné vzít chytrý telefon do ruky („hands-free“). Telefon tudíž může zůstat v kapse řidiče. Přesná lokalizace umožňuje také nové funkce zaměřené na uživatele, například dálkově ovládané parkování pomocí chytrého telefonu.

Kromě většího pohodlí poskytuje toto řešení, využívající chytrý telefon v kombinaci s technologií UWB, ochranu před získáním neoprávněného přístupu pomocí tzv. relay útoku (man-in-the-middle), při němž se zloděj snaží zachytit signál klíče a zneužít jej k získání přístupu do vozidla.

Spolu s dalšími známými společnostmi se Continental věnuje základnímu vývoji rádiového standardu UWB pro přístup do vozidel v rámci konsorcia Car Connectivity Consortium (CCC). CCC pracuje na globálním standardu pro hands-free přístup k vozidlům a na dalších aplikacích pro lokalizaci vozidel, založených na technologii UWB. Cílem tohoto úsilí je umožnit použití uvedeného řešení ve všech operačních systémech a ve všech modelech chytrých telefonů.

22.7.2020 10:00| autor: Hugo Kottás | zdroj: Continental

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist