První kola vytištěná na 3D tiskárně obul McLaren P1

3D tisk v sobě ukrývá obrovskou variabilitu a jeho možnosti jsou nejspíš nekonečné. Na speciálních 3D tiskárnách se dají vytisknout lidské orgány, stroje či jejich části, ale třeba také kola. Americký výrobce kol to vyzkoušel a uspěl na výbornou.
3d-kola-1100x618.jpg Zdroj: HRE Wheels

Tím výrobcem je kalifornská firma HRE Wheels, kterou si možná spojíte s velkou spoustou úprav. Na disky se specializuje už hezkou řádku let, ale do 3D tisku se pustila poprvé. Výsledkem několikaměsíčního snažení a plánování jsou disky s označením HRE3D+ Concept 1. Nutno říct, že HRE na vývoji a následném tisku kol nedělali sami, přizvali si k tomu specialisty na 3D tisk, firmu GE Additive.

Dohromady se dali už více než před rokem, ale tisk kol je nesmírně složitý a náročný. Navíc v něm nikdo velké kroky moc nepodniká, takže nebylo odkud čerpat inspiraci. Jsou vlastně tak trochu průkopníky. Jejich vytištěná kola jsou mnohem lehčí než standardní disky. Navíc byl do směsi přidán titan, takže jsou velmi pevná. Navíc je u takové výroby prý až o 80 % méně odpadního materiálu, díky čemuž vytištěná kola zanechají menší uhlíkovou stopu. A na to se dnes hodně hraje.

Vytištěná kola jsou v rozměru 21 a 22 palců a jejich konečná hmotnost je pouhých 7 a čtvrt respektive 8,6 kilogramu. Každé kolo je pětidílné a jak už bylo řečeno, obul je supersport McLaren P1. Jak autu sluší a jak vlastně návrhy a tisk probíhá, se dozvíte ve videích níže.

 

4.11.2019 11:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: HRE Wheels

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist