Zemní plyn bude dražší. Stát zvyšuje spotřební daň

Jedním z důvodů, proč stlačený zemní plyn stále zůstává relativně levným palivem, je nízké zatížení spotřební daní. Od nového roku stát zvyšuje spotřební daň CNG na dvojnásobek.

Stát od ledna navýšil spotřební daň u stlačeného zemního plynu (CNG) na dvojnásobek. Z původní 1 Kč/kg tak daň vzrostla na 2 Kč/kg. Ve srovnání s cenou a zdaněním tradičních ropných paliv však lze na CNG stále uspořit asi polovinu nákladů. Zdražení o korunu mohou navíc podnikatelé eliminovat vyšší 2korunovou slevou, kterou lze od listopadu u některých CNG karet využívat.

Do konce roku 2017 činila sazba spotřební daně na CNG 68,40 Kč/MWh spalného tepla, tedy zhruba 0,72 Kč/m3. Od 1. 1. 2018 se sazba zvyšuje na dvojnásobek, tudíž na asi 1,44 Kč/m3. Při porovnání se spotřebními daněmi u benzínu, kde zaplatíme státu za každý litr 12,84 Kč, a nafty, kde činí spotřební daň 10,95 Kč/l, se však stále jedná o výrazné daňové zvýhodnění.

„Cena za litr tradičních paliv se v lednu pohybuje v průměru těsně pod 30 korunami u nafty a u Naturalu se blíží i 31 korunám. Naproti tomu metr krychlový CNG stojí v průměru mezi 17 a 18 korunami, takže potenciální úspora na palivu se s CNG jen mírně vzdálila od obvyklých 50 %,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Výhody CNG pohonu více pocítí podnikatelé. Kromě toho, že sazba silniční daně je pro vozy s největší povolenou hmotností do 12 tun nulová, s využitím karet pro odběr CNG lze čerpat slevu na každý kilogram paliva. Vyjádříme-li aktuální zvýšení spotřební daně u CNG v přepočtu na běžně uváděné kilogramy, od ledna 2018 si za kilogram CNG připlatíme nově 2 Kč namísto loňské 1 Kč.

19.1.2018 7:00 | zdroj: Axigon

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist