Šílená past na řidiče: Zpomalovací práh potrestá rychlou jízdu. Zanedlouho v Branišovicích!

Snaha státního aparátu řídit lidem život nastavováním nesmyslných regulací, důmyslnou kontrolou jejich dodržování a přísným postihováním jejich překračování snad nezná konce. Nově tu máme šílenou technologickou novinkou, jak zatočit definitivně zatočit s domnělými „piráty silnic“, kteří překračují povolenou rychlost.

Jmenuje se Actibump a podle popisu výrobce je to „systém aktivního snižování rychlosti“. Jak samotný název napovídá, jde o jakýsi zpomalovací práh, který se pohybuje (v tomto případě zasouvá do silnice a vytváří tak umělý výmol) v závislosti na rychlosti přibližujícího se vozidla.

Údajně tento vynález skvěle výborně funguje ve Švédsku. Kde jinde také hledat zdroj takové šílenosti než v jedné z nejvíce nesvobodných zemí světa. Alespoň pohledem řidiče. Bohužel, nyní se tento vynález dostává i do České republiky. Jednou z prvních obcí, která tento způsob šikany řidičů uvede v praxi, jsou Branišovice na půli cesty mezi Brnem a Znojmem.

Marek Sovka, místostarosta Branišovic za TOP09, upozorňuje, že naprostá většina řidičů v obci překračuje povolenou rychlost. Ve směru na Pohořelice podle měření až 89 % řidičů, směrem na Moravský Krumlov potom dokonce 98 % šoférů. Nezapomíná zmínit i extrémní případ řidiče, který na povolené padesátce uháněl 124 km/h.

Obec tak nechá postavit speciální kamerový systém, jehož součástí bude i pohyblivý zpomalovací práh, který při překročení povolené rychlosti vytvoří umělou překážku. V řidiči to má vyvolat pocit, jako by vjel do výmolu, a příště zpomalil. Že se bude většina řidičů místo sledování silnice před sebou soustředit na tachometr, to už, jako obvykle, zachráncům světa nedochází.

Pokud si říkáte, co to udělá se záchrankou, hasiči nebo policií, systém je údajně schopen rozpoznat auta IZS a překážku jim pod kola neklást. Co se ovšem stane, pokud se systém porouchá a vytvoří třeba plně rozjeté sanitce díru v zemi, to nedokáže nikdo odhadnout. Raději si to nechci ani představovat.

Že se to nestane? Kolikrát jsem už třeba zažil, jak auto přede mnou projelo „buzeračním semaforem“ na oranžovou a potrestán jsem byl já, případně řidič v protisměru. Anebo se semafor aktivoval navzdory tomu, že jsem rychlost dodržel. Princip je to podobný. Určitě nic takového nemůže nastat? Silně pochybuji.

Naprosto zvrácený je způsob, jakým úřady zavádějí tímto řešením fakticky presumpci viny. Kdokoliv překročí rychlostní limit, byť nepatrně, bude potrestán. Že je potřeba k uznání přestupku splnit vedle formálních stránek také materiální aspekt nebo prokázat zavinění, to už nikdo neřeší.

Co třeba jednání v krajní nouzi, kterou zákon připouští? Jinými slovy, překročení rychlosti ještě není samo o sobě přestupkem, takže za to nemůže být nikdo automaticky postihován. Tedy kromě Branišovic. Doporučuji se této obci obloukem vyhnout. Nebo si raději dvakrát zkontrolujte, jestli s sebou máte dostatek inzulinu, pokud jej potřebujete.

Aktivní zpomalovací práh je navíc nejen diskriminační, ale potenciálně také nebezpečný. Zatímco třeba v takovém off-roadu nebo pick-upu přejedete znenadání vytvořenou překážku téměř bez povšimnutí, sportovní auto s nízkým a tuhým podvozkem může taková překážka nepěkně rozhodit. V horším případě klidně způsobit krizovou situaci, která v první řadě nemusela vůbec nastat.

Je to paradoxní, nemyslíte? Z principu by přece nemotorné dvoutunové auto na nepříliš funkčních terénních pneumatikách s chabými brzdami mělo jet pomaleji než obratný sporťák o poloviční hmotnosti s účinnými brzdami a lepivými pneumatikami, přitom zákon mezi nimi nedělá rozdíl. A proč může cyklista překračující rychlost (jak ukazuje video) zařízení beztrestně objet? To jako není nebezpečné?

V neposlední řadě je třeba si také položit zásadní otázku – když v inkriminovaném úseku jezdí 89 %, resp. 98 % řidičů rychleji, není to třeba tím, že je to naprosto přirozené a bezpečné? Jenže místo povolení šroubů v podobě zvýšení rychlosti a případné úpravy silnice tak, aby zrychlení dopravy bylo bezpečné pro všechny, budou úřady zase jenom škodit. Už nestačí řidiče pořádně zkasírovat, nyní přichází ke slovu místo finančního postihu rovnou ničení majetku.

Potírání rychlosti dosáhlo další zvrácené úrovně…

16.1.2018 8:30| autor: Hugo Kottás | zdroj: Actibump, Český rozhlas

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist