Připojení přívěsného vozíku zvládne úplně každý. Funguje totiž automaticky

Kdo z vás se někdy pokoušel za auto připojit karavan nebo jen přívěsný vozík, možná trošku bojoval. Nejde o úplně snadný proces, se kterým především něžné dámy mohou mít problém. Ale i ony potřebují čas od času něco odvézt. A je dobře, že konečně někdo přišel na to, jak připojování přívěsu usnadnit.
tazne-zarizeni-1100x618.jpg Zdroj: Semcon

Foto: Semcon

Je to neuvěřitelné, ale současný způsob připojování přívěsů za auta je neměnný už od začátku třicátých let minulého století. Myslíte si, že na něm není potřeba nic měnit, když funguje a všichni jsme na něj zvyklí. Dovolím si nesouhlasit. Za posledních několik let uběhla modernizace a automatizace v automobilismu obrovský kus cesty, tak proč nemodernizovat i takovou pro některé prkotinu, jakou je připojování přívěsů a vozíků?

To si řekla i švédská technologická firma Semcon, která se rozhodla celý ten proces maximálně zjednodušit. A povedlo se, protože před pár dny představila systém Automatic Trailer Connection (ATC). Podle šéfky tohoto vývoje je systém připraven pro běžné fungování, a to hlavně díky již zaběhlým elektronickým systémům současných moderních vozů. Stačí mít v autě parkovací asistent a ideálně i asistent pro couvání s přívěsem. Ten mimo jiné nabízí třeba koncern Volkswagen.

Systém ATC funguje tak, že automaticky a až dva metry od přívěsu detekuje jeho přípojku. Poté už jen stačí, aby řidič stiskl příslušné tlačítko a auto samo zacouvá k přívěsu, který se k němu připojí. Ani nemusíte vystoupit z auta. Samozřejmě to chce mít novou verzi tažného zařízení, která už nepočítá z dnes známou koulí, ale spíše s dírou v nárazníku, do které se přívěs bude zasouvat. V případě odpojení přívěsu může být schována za záslepkou. Naprosto jednoduché řešení, při kterém se neušpiníte, nezablokujete si záda a nebudete muset řešit správné zapojení elektriky. Vše je automatické. A mimochodem, celý tento systém vymyslel tým žen. My se klaníme!

26.11.2018 8:00| autor: Anna Russová
Více o tématu: autaautopřívěs

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist