Policisté i hasiči se na okruhu učili, jak správně řídit

Řízení v kritických podmínkách nebo ve vysoké rychlosti vyžaduje nadstandartní řidičské dovednosti. Moravskoslezský kraj proto posílil profesionalizaci řidičů složek krajského Integrovaného záchranného systému. Projektu se zúčastnila záchranná služba, hasiči i policisté z regionu.

Zdroj: Moravskoslezský kraj/msk.cz

I řidiči složek záchranného systému se musí neustále zlepšovat a cvičit. Proto byli policisté, hasiči a záchranáři vyslání na okruh do Brna, kde zjišťovali, jak správně jezdit a ovládat svá auta i v těch opravdu krizových situacích nebo při vysokých rychlostech.

„Když se někde na silnici ozve houkačka a projíždí auto s majákem, nejčastěji se jedná o cestu k nemocnému nebo za řešením nějaké krizové situace. Někdy jde dokonce o záchranu lidského života. Na profesionálních řidičích tak leží obrovská zodpovědnost. Je jistě na místě jejich zručnost za volantem neustále zdokonalovat a trénovat. Proto jsme se jako první kraj v republice rozhodli dovednosti řidičů zásahovek tímto způsobem posílit,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že věří, že se tímto pilotním projektem budou inspirovat i ostatní kraje.

Řidiči trénují přímo ve svých reálných zásahových vozidlech, takže vše, co si na brněnském okruhu vyzkouší, pak využijí naostro během své práce. Neméně důležité jsou řidičské schopnosti příslušníků Policie české republiky. Z Moravskoslezského kraje si svou zručnost za volantem zdokonalilo skoro 800 řidičů. Projekt vznikl primárně z důvodu zdokonalení řidičských schopností policistů, kteří se musí z hlediska společenské poptávky pohybovat vyššími rychlostmi nežli běžný občan. Pokud je někdo v nouzi, jde mu o zdraví či o život, někdo na něj útočí, či mu ničí jeho majetek, vteřiny a minuty ubíhají velmi rychle a pomoc požadujeme co nejdřív.

Obsahem školící akce byla teorie jízdy a průjezd zatáčkou ve vyšší rychlosti, krizové situace a bezpečnostní manévry právě ve vysokých rychlostech. Následovalo několik hodin praktických nácviků jízdy na okruhu. Řidiči trénovali ve třech fázích – nejprve v „zahřívacím“ a seznamovacím kole, poté v rychlejším, tréninkovém, a nakonec absolvují ostrou, dynamickou jízdu, ve které zúročí nově nabyté poznatky.

Možnost zúčastnit se školení oceňují také řidiči Hasičského záchranného sboru MSK. „Tento typ odborné přípravy hasičů – řidičů je něco nového; je to školení, jež se dosud nerealizovalo. Standardně se zaměřujeme na odbornou přípravu řidičů vozidel s těžkými cisternovými automobilovými stříkačkami, zatímco tento typ školení je především určen velitelům stanic, řídícím důstojníkům a vyšetřovatelům příčin požárů, jež řídí poněkud jiné typy hasičských vozidel. Věřím, že absolvovaná příprava řidičů povede nejen ke zvýšení bezpečnosti při řízení ve vyšších rychlostech, ale napomůže také snížení dopravních nehod vozidel využívajících zvláštní výstražná znamení při přednostní jízdě,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček a dodal, že projektu se v Brně zúčastnilo 36 členů sboru.

20.11.2018 4:22| autor: Tisková zpráva
Více o tématu: autaauto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist