Nová jména pro BMW – i1 až i9

BMW chystá kompletní řadu elektrických aut z divize Project-i. Městské supermini s pohonem předních kol bude první.

Lenin kdysi prohlásil, že komunismus je úplná elektrifikace a vláda sovětů. V tom případě bylo Československo první stoprocentně komunistickou zemí, protože plně elektrifikované je od třicátých let dvacátého století a vládu sovětů mělo od srpna 1968. Doufejme, že BMW ke komunismu namířeno nemá, i když bude již brzy také plně elektrifikováno.

Automobilka si nechala před časem registrovat nová jména pro elektrické modely. Aby se drželo tradičních číselných označení a vyjádřilo spojitost s divizí Project-i, která připravuje ekologická auta, budou se jednotlivé modely jmenovat i1, i2, i3 a tak dále až po i9. Ven se také dostaly první informace, co bude který model znamenat.BMW i1 bude zřejmě městské supermini s pohonem předních kol. Ještě ale není jisté, co bude s novou generací hatchbacku, který by stále měl zůstat u pohonu kol zadních. Pravděpodobně se přejmenuje na řadu 2, protože výrazně naroste.

BMW i3, i5 a i7 jsou celkem jasná, počítá se s plně elektrickými verzemi klasických sedanů a kombi. Model i4 zřejmě zůstane vyhrazen pro crossover kombinující BMW řady 3 a BMW X6. O modelu BMW X4 se totiž už také mluvilo.BMW i6 je také bez diskuse, ale novinkou mají být modely i8 a i9. Model BMW i8 bude zřejmě první elektrický supersport, o kterém se mluví v  souvislosti s konceptem Vision EfficientDynamics. Koncept je ale hybridní, pořád používá ošklivý a zlý spalovací motor. Zřejmě časem přibude další plně elektrická verze.

Otazníky visí nad označením i9. Podle lidí z automobilky se o ničem takovém nemluví a zřejmě si jen chtěla značka pojistit celou jednočíselnou řadu modelů. Vynořily se ale spekulace, že pod číslem i9 se skrývá buď obří SUV (v Mnichově prý ze stolu vyhrabaly plány na BMW X7), nebo plně elektrický vysokovýkonný supersport konkurující Mercedesu SLS E-Cell.


První plně elektrické BMW se ukáže v roce 2013 nebo 2014. Automobilka tak zřejmě definitivně pohřbila projekt vodíkových aut, přitom byla sama v této oblasti průkopníkem, a soustředí se jen na elektřinu a hybridní pohony. Řada plně elektrických BMW by měla být kompletní do roku 2025.

autoweb.cz

30.12.2010 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist