Kolik stojí lidský život zmařený při dopraní nehodě? Miliony korun!

Dopravní nehoda s následkem smrti je pokaždé nesmírně smutná událost. Vedle ztráty života ovšem přináší i ekonomické ztráty. Napadlo vás někdy, kolik stojí jeden vyhasnutý život v souvislosti s náklady na celou společnost?

Při kalkulaci je brán zřetel na zásadní fakt, že každá dopravní nehoda se finančně projeví v mnoha oblastech našeho života. Proto jsou do ní započítány náklady na zdravotní péči účastníka dopravní nehody, práci dopranvních, policistů, hasičů, soudců i lidí ze státní správy.

Do výsledné částky se promítají škody pojišťoven a odškodnění pro oběti dopravních nehod. Stát přichází o hospodářský přínos zraněné nebo usmrcené osoby a naopak musí investovat do jejího zdravotního a sociálního zabezpečení. Proto hovoříme o celospolečenských ztrátách. Celkově stojí dopravní nehody v průměru následující částky:

  • usmrcená osoba – 19 411 000 Kč,
  • těžce zraněná osoba – 5 094 200 Kč,
  • lehce zraněné osoba – 668 500 Kč,
  • nehoda pouze s hmotnou škodou – 364 500 Kč.

Např. v roce 2016 vyšetřila Policie ČR 98 864 dopravních nehod, při kterých zemřelo 611 osob, 2 530 bylo těžce zraněno a 24 486 osob lehce. Celkové ekonomické ztráty tak dosáhly neuvěřitelných 69,4 mld. korun, což představuje 1,45 % HDP za rok 2016.

8.3.2018 7:00| autor: Autoweb.cz | zdroj: ÚAMK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist