DARPA znovuobjevila kolo. Tento Hummer je napůl auto a napůl tank

Speciální kolo s proměnnou geometrií ze sebe dokáže v mžiku udělat pás a projet tak i tím nejnáročnějším nezpevněným terénem.
titulka_darpa_vynalezla_kolo-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: engadget.com

Organizaci DARPA asi mnohým z vás nebude potřeba představovat, přesto se pokusím o rychlé shrnutí. Výzkumná agentura pro pokročilé projekty spadající pod ministerstvo obrany spojených států má za šedesát let své existence na kontě opravdu revoluční věci.

Původně čistě vojenská organizace stojí například za ARPANETem – tedy přímým předchůdcem internetu, v posledních letech ale výrazně posouvá například i vývoj robotiky či „živých“ materiálů, které se dokáží samy opravit. Projektů, na kterých DARPA pracuje je ve výsledku nepřeberné množství a bez výjimky jde o opravdu zajímavé věci.

Ostatně velmi zajímavá je i poslední představená novinka. DARPA spolu s Carnegie Mellon University National Robotics Engineering Center (CMU NREC) totiž v nedávných letech pracovala na úplně novém konceptu kola pro terénní vozy primárně armádního použití.

Těm se většinou nedaří použitelně skloubit průchodnost terénem se slušným pohybem na asfaltu. Zatímco na písku či jiném nepříliš pevném podkladu nemají konkurenci pásy, na asfaltu jsou velmi limitující.

Nový koncept kola RWT (Reconfigurable Wheel-Track) se dokáže během dvou vteřin proměnit z kola na pás či naopak. To vše, aniž by vozidlo zastavilo. Použitelnost vozu v těžkém terénu je tím pádem podstatně vylepšena, aniž by došlo k razantnímu zhoršení chování na silnici. Dokud vozidla nebudou nad terénem levitovat, půjde jednoznačně o to nejlepší možné řešení.

16.7.2018 9:00| autor: Martin Kusyn | zdroj: engadget.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist