Další skandál s nezákonným měřením rychlosti. Soukromý subjekt dostával 30 % z pokut!

Další skandál podobný varnsdorfské kauze s nezákonným měřením rychlosti se rýsuje v Kyjově.
shutterstock-22.4.2020-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: Shutterstock

Na konci minulého roku proběhla médii zpráva o vzetí do vazby starosty Varnsdorfu za nezákonné měření rychlosti a podezřelou smlouvu se soukromým subjektem, který měl dostávat provize z pokut skryté za pronájem měřicího zařízení. Nyní vyplula na světlo další velmi podobná kauza, tentokrát v Kyjově.

Během naší práce Právní ochrany řidičů se často dostaneme k zajímavým informacím. V tomto článku se s Vámi podělíme o velmi zajímavou smlouvu Města Kyjov se společností GEMOS CZ spol. s.r.o. uzavřenou 30. 8. 2016, která díky sjednané prolongaci skončila až podpisem další smlouvy dne 18. 12. 2019. Smlouva tedy trvala lehce přes tři roky.

V rámci smlouvy se jedná o pronájem silničních radarů pro dohled nad bezpečností silničního provozu, na čemž by nebylo nic divného, protože hodně obcí si radary pronajímá a nekupuje.
Co nás ovšem zarazilo, byl článek 4 na straně 2 této smlouvy.

V něm se ujednává, že společnost poskytující radary má nárok na nájem v hodnotě minimálně 10 000,- Kč měsíčně, nebo nájemné ve výši 30 % z vybraných pokut, kdy v dalších odstavcích se dozvíte, že Město Kyjov musí soukromé společnosti poskytnout podklady pro kontrolu příjmů města z pokut.

Čtěte také: Spravedlnost existuje. Starosta, jehož město nezákonně měří rychlost, je ve vazbě

Jedná se tedy o podobný případ, jako v případě Varnsdorfu, kdy se kauza rozjela natolik, že Policie obvinila starostu a další osoby z možného trestného činu. Bude zajímavé sledovat, jak se tento případ vyvine, jelikož nese podobné známky jako varnsdorfská kauza.

Pochybnou smlouvu si můžete prohlédnout ve fotogalerii, dřívější rozhodnutí Nejvyššího správního soudu k této problematice potom zde.

Právní ochrana řidičů

23.4.2020 8:07| autor: Tomáš Blecha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist