Převážíme děti v autě: Co říká zákon a jakou vybrat autosedačku?

Děti v autě je nutné převážet ve vhodných autosedačkách. Podíváme se na to, co k problematice říká zákon, a jak správně vybrat vhnodnou autosedačku.
133285773_1094006294394637_1948836954659565850_n-1100x618.jpg Zdroj: Cybex

Děti jsou to nejcennější, co v životě máme. Zvykli jsme si pro jejich bezpečnost dělat všechno, od sledování crash testů nových vozů až po nákup vhodného příslušenství, jakým jsou např. dětské autosedačky.

Přesto podle britské organizace Child Seat Safety dvě třetiny dětí necestují v autě správně. Ve většině případů je používán nevhodný zádržný systém nebo děti nejsou správně připoutány, případě je rodiče vůbec nepřevážejí v autosedačkách.

Správné používání zádržných systémů přitom může snížit riziko smrtelných následků dopravních nehod o 75 % a poranění o 90 %. Vše, co je zapotřebí udělat, je dodržovat několik základních pravidel. Podíváme se na to, která to jsou.

Co říká zákon?

Dítě je v osobním automobilu vybaveném pásy možno převážet bez použití autosedačky nebo podsedáku pouze v případě, že dítě dosahuje nejméně výšky 150 cm nebo hmotnosti 36 kg. Aby mohlo jezdit bez dětské sedačky nebo podsedáku stačí naplnění jedné z těchto podmínek, nemusí mít tedy současně více než 150 cm a více než 36 kg. V ostatních případech je nutné použít dětské zádržné systémy.

Až 37 % řidičů ve výzkumech příznává, že někdy přepravují své děti bez použití autosedačky. Nemálo řidičů také dovoluje starším dětem, aby se připoutávaly samy bez následné kontroly, zda tak učinily správně. Toto riskantní chování bývá nejčastější při pravidelných krátkých jízdách, například z domova do školy. Přitom je nutné být důsledný a do dětské autosedačky poutat děti vždy, i na velmi krátké trasy!

Jakou sedačku vybrat?

„Samotný věk dítěte není určujícím faktorem pro nalezení vhodného druhu dětské sedačky. Rozhodující je hmotnost a tělesná výška dítěte,“ říká Franz Peleska, odborník ze společnosti Cybex.

Zásadní je používat dětské sedačky přiměřené skupiny, protože jejich konstrukce je optimalizována podle specifických požadavků na ochranu dětského těla příslušné velikosti a hmotnosti.

Autosedačky se dělí na jednotlivé skupiny dle váhy dětí. Průměrně od narození dítěte až do dvanácti let věku vystřídáte zhruba tři autosedačky. Klíčové je tedy vybrat takovou autosedačku, která odpovídá váze dítěte a ve které se bude cítit pohodlně.

První skupinou jsou skořepinové autosedačky ze skupiny 0 a 0+ určené pro děti od narození do 13 kg. Jde o tzv. vajíčka, které se bez výjimky upínají proti směru jízdy a u kterých je výhodou kompatibilita s kočárkem, takže například při návštěvě lékaře nebo obchodu stačí jenom autosedačku s dítětem vyjmout z auta a nasadit na podvozek kočárku. Jakmile začíná dítě sedačku přerůstat, tudíž nemá chráněnu celou hlavu, je nutné vajíčko nahradit.

Druhou třídou je skupina 1, která je určená pro děti s hmotností od 9 kg do 18 kg. Tzv. norma iSize doporučuje převážet dítě v pozici proti směru jízdy do věku 15 měsíců, už v této kategorii však existují i autosedačky s umístěním dítěte po směru jízdy.

Další je skupina 2 (od 15 kg do 25 kg) a skupina 3 (od 22 kg do 36 kg), kam patří především tzv. podsedáky. „Ty už samozřejmě nedisponují boční ochranou hlavy a zádovou opěrkou. Proto je vhodnější použití velké autosedačky,“ doplňuje Peleska.

Jejich hlavním účelem je zvýšení posezu dítěte tak, aby bylo zajištěno správné vedení bezpečnostního pásu, který musí být veden přes rameno, nikoli přes krk dítěte.

Rozdělení hmotnostních skupin:

SkupinaHmotnost odHmotnost do
00 kg13 kg
0+0 kg13 kg
19 kg18 kg
215 kg25 kg
322 kg36 kg

Důkladně zvažte, zda se rozhodnete pro použitou dětskou sedačku, protože vlastnosti materiálů se mohou po delší době zhoršit, a sedačka v důsledku toho nemusí již poskytovat dostatečnou ochranu.

Také nemáte jistotu, zda dětská sedačka neprodělala autonehodu. Po každé, byť i drobnější autonehodě, důrazně doporučujeme všechny dětské sedačky vyměněny za nové, jelikož mohou skývat praskliny a neposkytovat stoprocentní bezpečnost!

13.1.2022 9:06| autor: Hugo Kottás | zdroj: Cybex

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist