Kamery do auta: Otestovali jsme Niceboy PILOT Q9 Radar

Niceboy představuje novou autokameru PILOT Q9 Radar. Vyzkoušeli jsem, jak funguje.
img_2236-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Hugo Kottás

Palubní autokamery se poslední dobou těší nevídané oblibě. S neustále narůstajícím provozem, který bývá čím dál hektičtější, narůstá i potřeba zaznamenávat si svoji jízdu. Můžete se totiž snadno dostat do situace, kdy se bude hodit důkaz o vaší nevině, např. při dopravní nehodě, kterou jste nezpůsobili.

V některých zemích, kde je právo bráno poněkud na lehkou váhu, se často setkáte se situacemi, kdy různí podvodníci zkoušejí hodit vinu na dopravní nehodě na někoho jiného. Naštěstí se takové situace u nás příliš nevyskytují, nikdy ovšem nemáte stoprocentní jistotu, že se v podobné situaci nemůžete ocitnout i vy.

Čtěte také:

Kamery do auta a na motorku: Důkazní materiál při dopravní nehodě

Používání kamery do auta má ovšem svoje pravidla. V některých evropských zemích narazíte na velmi silnou legislativní regulaci, v České republice je situace naštěstí příznivá. V zásadě platí, že si můžete natáčet, co se vám zlíbí, opatrní musíte být jen při případném zveřejnění záznamu z jízdy a pamatovat na ochranu osobních údajů ostatních účastníků silniční dopravy, např. obličejů či registračních značek.

Palubní kamery do auta můžeme jenom doporučit. Nestojí mnoho peněz, obsluha je velmi snadná a nakonec vám může ušetřit mnoho peněz a starostí v případě dopravní nehody, kdy se bude hodit záznam o tom, jak nehoda proběhla. V neposlední řadě také nabízí ideální způsob, jakým si dokumentovat případnou silniční kontrolu.

Niceboy PILOT Q9 Radar

Do testu jsme si vybrali autokameru Niceboy PILOT Q9 Radar. Oceňujeme na ní především kompaktní rozměry a velmi nízkou hmotnost pouhých 194 gramů. Instalace je také velmi jednoduchá. Na čelní sklo jenom přisajete malou dokovací stanici, do které kameru jednoduše vsunete.

Kamera potom automaticky zapne nahrávání, jakmile má napájecí kabel napětí, tzn. hned, jak zapnete zapalování vozidla. Šikovnou vychytávkou 12voltového konektoru je navíc jedna USB zdířka, napájením autokamery si neobsadíte jedinou volnou zásuvku, ale můžete navíc napájet třeba mobilní telefon.

Šikovná je možnost ovládání přes mobilní aplikaci, nicméně ovládání na samotné autokameře je velmi jednoduché a intuitivní. Během několika minut si nastavíte všechno potřebné a můžete vyrazit.

Databáze rychlostních radarů

Nejzajímavější funkcí autokamery PILOT Q9 Radar je, jak její název napovídá, integrovaný GPS modul a databáze rychlostních radarů a úsekových měření ve 30 zemích Evropy, na které vás při jízdě s předstihem upozorní.

Autokamera také automaticky ukládá údaje o rychlosti a GPS souřadnicích, takže je máte v případě potřeby vždy k dispozici. Jízdu si můžete navíc prohlédnout ve vlastním přehrávači s podporou Google Maps.

Důležitou funkcí kamery je ochrana nahrávky v případě dopravní nehody. Senzor přetížení zaznamená náhlou změnu pohybu a nahrávanou sekvenci uzamkne, aby se neztratila pro pozdější dokazování.

Kvalita za všech podmínek

Autokamera Niceboy PILOT Q9 Radar má díky kvalitnímu senzoru vysokou citlivost, která se velmi blíží infračervenému pásmu umožňujícímu noční vidění. To společně s kvalitním celoskleněným šestivrstvým objektivem se světelností f/1.8 znamená i kvalitní noční záznamy.

Díky technologii WDR kameře nevadí ani prudké sluneční světlo. Dobře zvládá i místa s problematickými kontrastními přechody světla. Dobrou čitelnost má i přehledný IPS displej o úhlopříčce 3″, takže i bez mobilní aplikace je stále snadno ovladatelná a menu čitelné.

Se širokým úhlem záběru v hodnotě 170° máte jistotu, že kamera pojme vše, co se před vaším vozem děje. Záznam jízdy se nahrává ve vysokém rozlišení až 4K, kdy jde skutečně o nativní rozlišení, nikoliv dopočítávané.

Do kamery můžete vložit paměťovou kartu až do velikosti 128 GB. Záběry se nahrávají do smyčky a samy se při naplnění paměťové karty automaticky promazávají. Nikdy tak nedojde k zaplnění paměťové karty a vždy máte jistotu, že nejdůležitější poslední záběry máte zaznamenané.

Autokameru Niceboy PILOT Q9 Radar pořídíte za 3 399,- Kč. Na jednu stranu je to celkem nemalá částka, na druhou stranu je to investice, která vám může ušetřit spoustu peněz i starostí v případě dopravní nehody.

Souhrn klíčových vlastností:

  • Úhlopříčka displeje: 3″
  • Datová rozhraní: Bezdrátové rozhraní Wi-Fi, koncovka mini USB
  • Funkce: GPSG-senzor, nahrávání ve smyčce detekce radarů
  • Max. velikost SD karty: 128 GB
  • Maximální rozlišení videa: Ultra HD (3840×2160)
  • Podporované video formáty: H.265, H.264, MP4
  • Hmotnost: 194 g
  • Obsah balení: kamera do auta Niceboy PILOT Q9 Radar, držák na sklo, napájecí kabel s integrovaným GPS modulem, manuál
11.7.2022 6:31| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist