Předjíždění na plné čáře: Kdy to je přestupek a jaké hrozí sankce?

Přejetí plné čáry a předjíždění auta jsou pohledem zákona dva různé přestupky, které často řidiči zaměňují. Jak to tedy je?
shutterstock_252917431-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Existuje spousta sporů v souvislosti s přejížděním plné čáry, kdy řidiči měli spor s policisty, jestli plnou čáru přejeli, či nikoliv. Základním pravidlem je to, že plná čára a dvojitá plná čára nepředstavují zákaz předjíždění. Definice těchto značek je následující:

  • V1a Podélná čára souvislá – Značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci;
  • V1b Dvojitá podélná čára souvislá – Značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění.

Jak z těchto definici plyne, tyto značky je zakázáno přejíždět. Obvykle to znamená i zákaz předjíždění, protože se dvě auta vedle sebe na silnici při předjíždění nevejdou, takže pokud by předjíždění mělo znamenat přejetí plné čáry, tak by se jednalo o porušení pravidel.

Naopak, např. motorky, které se vedle auta do pruhu mohou vejít, mohou předjíždět i tam, kde je plná čára, když ji nepřejedou a není tam samozřejmě zákaz předjíždění nebo se nejedná o případy zákazu předjíždění dle zákona č. 361/2000 Sb.

Čtěte také:

STK: Propadlá technická není sranda. Jaké hrozí sankce?

Pravidlo zipu a nejhorší omyly: Řadíte se a pouštíte ostatní správně?

Legislativní novinky v roce 2022: Víte, co všechno se změnilo?

Z toho by nicméně mělo plynout ono rozlišení, že plná čára nepředstavuje automaticky zákaz předjíždění, což má podstatné důsledky z hlediska sankce za její případné přejetí. Za samotné přejetí plné čáry pak hrozí sankce do 2 000 Kč na místě a nejsou za to žádné body.

Naproti tomu za porušení zákazu předjíždění v případech, kdy je to zákonem nebo značkami zakázáno, hrozí sankce 5 až 10 tisíc Kč pokuty, zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců a 7 bodů navrch.

Jednotlivé případy se pak mohou překrývat, tzn. přejetí plné čáry může být současně porušením zákazu předjíždění v případech popsaných shora a naopak o porušení zákazu předjíždění se může jednat i tam, kde plná čára není.

V souvislosti s tímto tématem nastává také otázka, jestli se jedná o porušení zákazu přejíždět plnou čáru, pokud řidič začne předjíždět na přerušované čáře, ale vrátí se zpět až na plné. V tomto případě se o porušení jedná, protože řidič prostě nemůže předjíždět tak, aby se musel vracet přes plnou, a musí se vrátit včas.

15.12.2022 7:25| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist