V Americe už umí kola na auta vytisknout na 3D tiskárně

3d-tisk-kola-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Zdroj: HRE Wheels

Přesně takto vypadá budoucnost kol podle americké společnosti HRE Wheels. Ta se rozhodla super moderní titanová kola vytisknout na tiskárně a povedlo se! Výsledek je opravdu parádní.

HRE Wheels na kolech pracovali s firmou General Electric, která se postarala právě o ten tisk z titanu. Výsledek dostal jméno HRE3D+ a pro prezentaci byl nazut na McLaren P1. Pro výrobu, respektive tisk těchto kol bylo využito počítačového programu CAD, kde bylo potřeba vyrobit řadu dvourozměrných vrstev. Následně už došlo na samotný tisk na 3D tiskárně, která pracovala s kovem, titanovým práškem a speciálním materiálem pro ochranu před korozí.

Ovšem zatím jde jen o prototyp, přičemž každé kolo je složeno z šesti jednotlivě vytištěných částí. Pro přední nápravu pak byla takto vyrobena kola v rozměru 20 palců a pro zadní 21 palců. Podle tvůrců ale nebude problém vyrobit kola jako jeden kus, jen to bude chtít jiné, náročnější programování. Největší výhodou při takovéto „výrobě“ je takřka nulová ztráta na materiálech. Při standardní výrobě kol jsou ztráty asi 80 %, v případě 3D tisku je to jen asi 5 %.

Velkým problémem a důvodem, proč zatím 3D nepoužívá víc firem je ovšem cena. HRE neprozradili, na kolik je tato sada kol vyšla, ale z levného kraje to nebude. 3D tisk stále není moc rozšířen, tiskárny, obzvlášť takto profesionální, jsou extrémně drahé a samotné programování také. Je ale podle nás otázkou času, než se výše popsané stane standardem. Je dost dobře možné, že časem budeme na tiskárnách „vyrábět“ celá auta.

19.11.2018 8:51| autor: Anna Russová
Více o tématu: autaMcLaren

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist