Velký bratr: Černá skříňka brzy i ve vašem autě!

Světový superpořádek je opět o krůček blíž. Již příští měsíc mají být ve Spojených státech zavedeny povinně "černé skříňky" do aut. EU se možná přidá.

V posledních dnech se mluví o tzv. černých skříňkách v souvislostí s tragickou nehodou dálkového letadla Airbus A330 společnosti Air France, které „zmizelo“ nad Atlantikem uprostřed bouře. Pravděpodobně je vám tedy zařízení pro zapisování dat z průběhu letu velmi dobře známé, ať už z novin nebo z televize. A teď si představte, že se něco podobného za pár týdnů dostane do osobních aut.

Severoamerický úřad NHTSA monitorující bezpečnost na silnicích a vydávající nařízení, zákazy a omezení, přišel už před časem s myšlenkou, že by mělo být „černou skříňkou“ pro zapisování dat z jízdy vybaveno každé auto. Připravuje už normu, která může začít platit prakticky ihned v minimálně třinácti amerických státech. A další se této myšlence nebrání.NHTSA se samozřejmě vymlouvá, že jde hlavně o analýzu dat z nehod. Vyšetřovatelé tak budou přesně vědět, co se s autem dělo v kritickém okamžiku a před ním. Stejně se vyšetřují nehody letadel, vlaků, lodí a jiných prostředků hromadné dopravy.

Zde je ale důležité slovní spojení „hromadná doprava“. Zatímco si v autobuse nebo letadle kupujete službu (a požadujete pravděpodobně odpovídající kvalitu), v soukromém autě jste na svém vlastním „pozemku“. Ale takhle vám do něj nějaký úřední čmuchal začne strkat nos. Všichni totiž moc dobře víme, jak může taková věc dopadnout a třeba to vůbec nemusí končit jen u vyšetřování nehodNěkterá auta jsou sice už dnes vybavena podobným zařízením, ale výrobci jsou velmi opatrní v odhalení kódu, který by byl snadno čitelný kýmkoli – třeba policistou, úředníkem nebo vaším sousedem. Ani bychom se nedivili, kdyby v EU vymysleli to samé, ale ještě velkobratrovitější. Co třeba monitorování rozhovoru cestujících a online odesílání dat do nějaké databáze podle klíčových slov?

autoweb.cz

25.5.2011 7:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist