Černá skříňka v autě? Již brzy…

Stejně jako v letadlech i auta budou mít brzy černou skříňku zachycující data těsně před nehodou.

Zaváděním dalších a dalších regulačních opatření pro provoz aut se brzy dočkáme i zavedení tzv. „černých skříněk“, přesněji označovaných jako záznamové zařízení dat z jízdy. Proč?

Počátky této iniciativy vzešly od automobilek v USA a prsty v tom má hlavně Toyota. Svůj plán na zavádění černých skříněk má ale také americký úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB) a další instituce.Stejně jako v letadlech, kde černé skříňky pomáhají s vyšetřováním nehod, i v autech mají sloužit k odhalení skutečné příčiny nehody. Moderní auta jsou přecpaná elektronikou a tudíž se nedají zcela vyloučit závady, které mohou způsobit nehodu s fatálními následky. Za všechno jmenujme právě problémy Toyoty se samovolnou akcelerací.

Při vyšetřování množících se problémů se „samovolnou“ akcelerací automobilů Toyota se ukázalo, že někteří tento problém vyvolali úmyslně s cílem vysoudit z Toyoty peníze. Jak americké…Černá skříňka by pomohla při odhalování těchto podvodů a samozřejmě by také přispěla při vyšetřování běžných nehod, neboť by zaznamenávala to, co se dělo těsně před okamžikem střetu – rychlost vozu, úhel natočení volantu, tlak na jednotlivé pedály a další data.

Bohužel se nelze ubránit dojmu, že toto je další malý krůček ke skutečnému špiclování a sledování, co zrovna se svým autem děláte, kam jedete a jak rychle jedete. Proto jsou automobilky opatrné a chtějí znát jasné stanovisko, jak moc by úřady mohly tato data sledovat a za jakých podmínek.

Nicméně američtí zákonodárci nyní hlasují o zákoně, který by černé skříňky u všech nových aut přikázal. A to již od roku 2015. Jenže budou zákazníci ochotni připlácet až 5000 dolarů? Ano, tolik bude černá skříňka, schopná zaznamenávat časovou osu 75 sekund před „událostí“, stát.

Vítej Velký bratře!

autoweb.cz

1.6.2010 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist