Středočeská kulturní zařízení mohou konečně zvát své návštěvníky na zajímavé adventní programy

Kdysi býval adventní čas hlavně o zklidnění a rozjímání. Dnes advent lidé pochopitelně prožívají jinak, pro všechny toto období ale zůstává výjimečným. Tím spíš, když si sváteční atmosféru konečně užijí na romantických místech našeho kraje na vlastní kůži. I kulturní zařízení připravila pro své návštěvníky zajímavý program a Středočeská centrála cestovního ruchu přináší první tipy, které stojí za zhlédnutí.
regionalni-muzem-melnik-3-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu

Mělnické muzeum láká do vánočních expozic

Své brány otevřelo od čtvrtka 3. 12. Regionální muzeum Mělník, které si pro návštěvníky připravilo „Vánoce v muzeu“, jak jste je ještě neviděli. Atmosférou nejkrásnějších svátků v roce se rozzáří stálé expozice, a tak se návštěvníci můžou těšit na historické vánoční stromky a dekorace, vzpomínky na dárky a cukroví z dávných let i perličky o proměnách vánočních tradic v průběhu české historie.

V malém sále muzea je prodloužena výstava „Václav Levý – doba, život, dílo“ a v kavárně prezentace fotografií z archeologických výzkumů „Archeologie všude kolem nás“. Vstupní prostory muzea obohatí prezentace novoročenek a vánočních přání, která léty doputovaly do muzejní poštovní schránky. Inspiraci pro adventní pečení a vánoční dobroty najdete na výstavě Z prababiččina vánočního receptáře v atriu. Každý den zde čeká 10 vánočních receptů. Otevřena je i muzejní kavárna, která láká na voňavý svařák.

Do 31. 12. 2020 je prodloužena exteriérová výstava velkoformátových fotografií Střední Čechy – krajina sv. Ludmily v parku u kostela sv. Ludmily v Mělníku. Výstava „Advent v proměnách času“ se přesouvá i s interaktivním projektem pro školy na příští rok. Bohužel vzhledem k pandemické krizi bylo muzeum nuceno zrušit tradiční hojně navštěvovaný Předvánoční řemeslný jarmark, ale i místo něj se chystá malé překvapení… Nadále můžete také sledovat online cyklus o českých lidových svátcích a tradicích…např. videonávod na zdravou mikulášskou nadílku našich předků. Více najdete na www.muzeum-melnik.cz.

Virtuální výstava Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku

Muzeum nabízí návštěvníkům od první adventní neděle 29. 11. virtuální výstavu Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku. Ta ukazuje, jak naši předkové slavili a my slavíme vánoční svátky a jaké lidové zvyky jsou s nimi spojeny. Texty jsou doprovázeny fotografiemi sbírkových předmětů z muzejní sbírky Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, dobovými pohlednicemi a dalšími fotografiemi především z nedávné minulosti, například z vánočních trhů nebo z mikulášských obchůzek.

A protože jsou svátky, kdy si nadělujeme dárky, v muzeu otevřou výstavu Svět kostiček, která představuje jeden z oblíbených dárků – nejrůznější stavebnice LEGO. Součástí výstavy jsou i herní koutky pro děti. Výstavní prostory jsou kvůli zajištění zdraví návštěvníků pravidelně dezinfikovány ozónovými generátory. Výstavu najdete na http://www.omk.cz/ a na Facebooku /Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.

Zapojte se do ankety Kraj mého srdce Ke konci roku se můžete zapojit do ankety Kraj mého srdce. Jaká místa jste navštívili a jaká z nich vás nejvíce nadchla? Připojte se do ankety, která probíhá od 1. listopadu 2020 do 31. ledna 2021 online na portálu www.kampocesku.cz a získejte tak možnost vyhrát hodnotné ceny!

8.12.2020 7:55| autor: Cesty městy | zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist