Skutečně zakáže EU tuning a veterány?

Médii se prohnala zpráva o tom, že chce Evropská Unie zakázat tuning a neschválené díly, což by mohlo dopadnout třeba i na veterány.

Evropská komise má prý další plán, jak omezit svobodu pohybu na silnicích a jak především přeregulovat již asi stokrát regulované. Prý se chystá zákaz neodborných a neschválených úprav automobilů a používání neschválených dílů. To by ale vedle „domácího“ tuningu mohlo dopadnout i na veterány.

Neděste se, zatím je to jen návrh a už se proti němu vzbouřilo plno autoklubů a asociací po celé Evropě. Je to ale další důkaz, že EU potřebuje regulovat všechno, od dopravy po vyměšování… A o co se v návrhu vlastně jedná?

Čtěte také: Evropská unie chce reálnější testy měření spotřeby

Všechna auta by musela celou svou životnost odpovídat stavu, ve kterém opustila továrnu. Takže odpadá jakákoli neschválená výměna kol, podvozku, výfuku, nárazníků… Ale třeba také stěračů či střešní antény. Zároveň by všechna auta na silnicích musela projít dodatečnou úpravou, aby splňovala již schválené předpisy, zejména co se zrcátek a osvětlení týče. Dovedete si ale třeba představit Jaguar XK140 s eurounijně schváleným zrcátkem (například tím z Range Roveru…), schválenými oranžovými blinkry, novými plastovými stěrači a dodatečnými světlomety?

Potřebujeme další podobnou regulaci? Neodborné a neschválené úpravy má přece eliminovat pravidelná technický prohlídka na STK, která přece může pustit na silnice jen auto podléhající již platným evropským normám. Cože? Že se u nás na STK podvádí? Ale jděte! Kde jste to slyšeli?

24.9.2012 8:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist