Rakovan: Herec Paul Walker zemřel při autonehodě. Dobře mu tak!

Říká se „o mrtvých jen dobře.“ Obecně ale tato rada není evidentně považována za platnou a na hlavu nebožtíka padají přesně mířené komentáře a jízlivé poznámky.

O víkendu proběhla médii zpráva, že při autonehodě zahynul herec Paul Walker, známý mimo jiné z filmové řady Rychle a zběsile. Na jednotlivé články byla, tak jak to je dnes běžné, navázána řada komentářů a diskuzí, z poloviny pozitivních, a z druhé poloviny kladných méně, nebo spíše vůbec.

Jejich obsah bych mohl velmi jednoduše rozdělit na dva druhy a to na část těch, kteří herce obdivovali a tedy litovali, a další skupinu pisatelů, kteří prohlašovali, že ve jménu „kdo s čím zachází, tím také schází“ si tento konec zaslouží. Popřípadě rádoby vtipně popichovali, kdo že to je ten herec, o kterém je řeč.

Vezmu to od konce – pokud někdo z automobilové branže neví, kdo byl Paul Walker, tak je mým pohledem ukázka poměrně značné nevzdělanosti. Ať se to vezme jak chce, a ať se někomu filmy Rychle a zběsile líbí nebo ne, tak prostě a jednoduše snímky zasáhly velkou část populace a ovlivnily ji. Nechci hodnotit „uměleckou“ kvalitu, nejsem kritik a odborník, ale pozitivní vliv na zájem veřejnosti o auta byl zřejmý a zvýšená poptávka po sportovních autech a tuningu také.


Pojďme dál. Paul Walker auto, ve kterém zahynul, neřídil. Nechci tvrdit, že jezdil předpisově, nedělal přestupky a nikdy nepřekročil rychlost, to nevím a upřímně, myslím si, že se ne vždy dokázal udržet v mezích zákona. Ale o to tady nejde. Nemyslím si, že by si jakýkoli slušný člověk zasloužil zemřít po autonehodě v hořícím autě, a určitě ne Paul Walker. Každopádně auto neřídil a pokud zahynul, tak ne vlastní vinou.

A z jiného pohledu – pokud se Paul Walker věnoval mimo jiné autům a podle některých si smrt v autě zasloužil, znamená to, že by měl John Travolta spadnout s letadlem, Sylvester Stallone by měl zemřít zasypaný zhrouceným posilovacím strojem a hromadou činek a Jet-Li by měl najít svou smrt v temné uličce plné čínských bojovníků kung-fu? Samozřejmě nesmysl.

A dále… Paul Walker jel na charitativní akci podporujíc oběti tajfunu Haiyan. Aktivně se angažoval a pomáhal obětem nejrůznějších neštěstí, nejen finančně. Když postihlo v roce 2010 Haiti zemětřesení, odletěl tam s humanitární pomocí a pomáhal. Stále ještě je to člověk, který si zasloužil zemřít v hořící autě?

Já osobně jsem nepatřil mezi jeho fanatické obdivovatele, ale líbil se mi jeho styl. S kolegou Hugem jsme se shodli na tom, že to byl takový novodobý Steve McQueen a mne se toto přirovnání líbí stále víc a víc.

Paul Walker „závodil“ nejen na filmovém plátně, ale i v reálném životě. Měl slušnou sbírku sportovních aut, včetně Nissanu Skyline z Rychle a zběsile 2, který nechal postavit, upravit a většinu akcí v rámci filmu také sám odřídil. A závodil s BMW M3.

Mne ale mnohem víc oslovil jako člověk, který se zajímal o moře, biologii, který se podílel osobně na odchytu velkých žraloků, věnoval se jejich studiu. A pokud bych měl zmínit jeho herectví, tak než v Rychle a zběsile, které jsem popravdě neviděl komplet a pár posledních dílů jsem si nechal s klidem v duši ujít, mne zaujalo jeho herectví ve filmech Skulls nebo Into the blue.

Aktuálně je prý v postprodukci sedmý díl Rychle a zběsile a upřímně, je mi od srdce jedno, jestli půjde do kin (protože už je komplet natočeno a jen se stříhá) nebo ne. A vážně mi nezáleží na tom, jestli se uvažovalo o osmém pokračovaní, které spíše než Rychle a zběsile by se mohlo jmenovat Pomalu a senilně – jak to vnímám já, tak od druhého dílu už kvalita filmů klesala a klesala a hrdinové vzhledem k poetice filmu nepařičně stárli. Ale přínos prvního Rychle a zběsile pro automobilovou kulturu vidím. A rozhodně vnímám pozitivní přínos Paula Walkera jako člověka pro společnost.

Jeho smrt byla zbytečná a myslím si, i když na filmovém plátně prostor po něm hravě zaplní jiný charismatický herec, tak že jeho konkrétní osobní pomoc při dalších přírodních katastrofách, nebo snaha při záchraně ohrožených mořských druhů, bude chybět. Nechci působit jako nějaký všeznalý moralista, obhájce a podobně, ale mrzí mne razantní výroky lidí, kteří třeba nemají rádi tuning (chápu a chápu i souvisost s Paulem Walkerem, resp. Rychle a zběsile) a měl jsem potřebu upozornit na to že, že Paul Walker byl víc než jen představitel béčkových filmů s tunerskou tématikou. Myslím, že všichni, kterým Walker v životě pomohl, by se mnou souhlasili.

2.12.2013 11:11| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist