Parkování motorek (zejména na chodníku), jaký je rozdíl od parkování aut?

U parkování auta na chodníku jeden tak nějak cítí, že to asi není v pořádku. Jak je to s parkováním motorek vysvětluje právní expert JUDr. Beran.

Protože jsem sám motorkář, tak se často setkávám s dotazy ostatních řidičů motorek, kde a jak mohou vlastně stát (parkovat), protože praxe samotná je velmi pestrá (např. docela rozšířené stání na chodníků apod.).

Kdo jezdí na motorce, tak mi dá jistě za pravdu, že velkou předností motorky nebo skútru ve městě je to, že zaparkovat se dá prakticky vždycky a všude a nějaké to místo se vždy najde. Současně ale je možné občas zaregistrovat postihování motorkářů za nesprávné parkování.

1. Parkování na chodníku

Úvodem je třeba poznamenat, že tolik oblíbené parkování motorek na chodníku není z hlediska pravidel silničního provozu dovolené.

Motorka je v tomto ohledu pojímána jako každé jiné motorové vozidlo a těm samozřejmě jízda po chodníku a stání na něm dovoleno není. Viděl jsem i případy, kdy Městská policie dávala na motorky speciální botičky a takové parkování řešila jako přestupek.

Na chodníku se tedy, vzdor zavedené praxi, parkovat nesmí a pokud tak parkujete, riskujete postih. Upřímně, za sebe ani nevím, jak bych přejížděl přes ty vysoké obrubníky nebo v čem je vlastně výhoda parkování na chodníku oproti vozovce (ledaže by na vozovce nebylo vůbec místo).

2. Parkování jako auta (i v zónách)

Protože se na motorky z hlediska parkování hledí jako na ostatní motorová vozidla, smí se parkovat jen na vozovce, a to stejným způsobem, jako parkují auta. Stejně tak platí omezení týkající se parkování v křižovatce, před přechodem apod.

Na rozdíl od aut (pokud tedy nemluvíme o nějakém mini-autě) lze s motorkou parkovat i kolmo mezi podélně zaparkovanými auty nebo šikmo. Podmínkou je pouze to, že tím není ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu – §25, odst. 1, písm. b) zákona č. 361/2000 Sb.

Velkou výhodou motorek je z hlediska parkování i to, že jsou zpravidla vyjmuty z povinnosti platit parkovací poplatek. Takto jsou např. vyjmuty z podmínek placených nebo rezidenčních zón v Praze, neboť na motorky se tato pravidla nevztahují (je to logické, protože by obvykle nebylo kam dát parkovací lístek).

10.5.2017 7:31| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist