Nehoda auta a motorky? Motorkář je (většinou) nevinný!

Aktualizováno: Letní sezóna je v plném proudu, motorkáři projíždějí své stroje a logicky tak dochází a bude docházet k (fatálním) konfrontacím s auty.

My to víme… A to ne proto, že bychom snědli Šalamounův exkrement, jak se lidově (a v reálu jadrněji říká), ale protože dost z nás jezdí na motorce a řada z našich přátel, kamarádů a známých, bohužel, už dojezdila.

Ze zkušenosti víme, že motorkáři většinou nedal řidič auta přednost – nutno ale přiznat, že motorkář obvykle nejel „pomalu.“ Teď tady máme vyjádření naší instance zaručující serioznost a objektivitu co do provozu, tedy ÚAMK, na téma Auto versus motorka – jak předejít případné vzájemné srážce?

S hezkým počasím na silnicích přibývá motorek a ÚAMK „nabízí“ klasický případ nehody: Řidič auta udělal zdánlivě všechno správně, rozhlédl se – ale motorkáře přesto neviděl. Ten totiž přijel v protisvětle, navíc byl částečně schovaný za stojanem se značkou a kromě toho jel ještě o něco rychleji, než měl.

Nehod, jako je tato, se v nejen u nás na silnicích stanou tisíce. Jedná se o nehody mezi „nerovnými protivníky“ – v 90% jsou v nich zraněni motorkáři, i přesto, že podle statistik sedm z deseti nehod zaviní řidič auta. Chyby se ale stávají na obou stranách – jak řidiči aut, tak i motorkáři by proto měli vědět, na co si mají dát pozor.

Co často dělají špatně řidiči osobních aut?

  • Dívají se pouze zběžně. Rozhlížejte se proto na křižovatkách a v jejich blízkosti raději moc než málo. Motorkáři se snadno dají přehlédnout, dokonce i ve zpětném zrcátku.
  • Mají tendenci motorku podceňovat. Ano, motorky jsou sice menší, ale mají vysokou schopnost akcelerace a přiblíží se často rychleji, než řidič auta odhaduje.
  • Nedrží stopu. Zejména v zatáčkách a na nerovných silnicích potřebuje motorka stejně místa jako auto. V žádném případě proto „neřežte“ zatáčky.
  • Reagují hekticky. Když vás předjíždí motorka, zůstaňte v klidu a nezrychlujte ani nevybočujte ze své stopy.
  • Dostatečně nepředvídají. Předjíždějte pouze na přehledných úsecích a ze stopy vybočte až poté, co se rozhlédnete a podíváte do zpětných zrcátek.

Jaké jsou nejčastější chyby motorkářů?

  • Slepá víra ve vlastní přednost. Ta může být zrádná, protože útlá silueta motorky se dá snadno přehlédnout. Nikdy proto nesázejte na to, že máte přednost, a před křižovatkami buďte vždy připraveni brzdit.
  • Vysoká rychlost. Kdo jede v obci rychlostí 70 km/h, nikdy nestihne zabrzdit tam, kde by to v rychlosti 50 km/h ještě zvládl. Pravidla silničního provozu platí i pro motorkáře.
  • Neopatrné předjíždění. Srážky pak hrozí zejména v kolonách, kde je velká pravděpodobnost, že řidič auta nečekaně vyjede z řady.
  • Příliš malý odstup. Spousta motorkářů má tendenci špatně odhadnout svou brzdnou dráhu. Ta je (i v ideálních podmínkách) o 15% delší než brzdná dráha osobních vozidel. Motorkáři by si proto měli držet větší odstup než řidiči aut!
  • Přecenění svých schopností. Velká část motorkářů vyjíždí na silnici jen občas, přes zimu navíc vůbec. Nedostatečná praxe a v souvislostí s ní přecenění svých řidičských schopností je častou příčinou nehod.

Proti vyjádření ÚAMK lze asi jen těžko něco namítnout a pro zvýšení bezpečnosti a snížení tragických dopadů nehod mezi auty a motorkáři lze asi skutečně jen apelovat na obě strany. Motorkáři by za to měli „méně tahat“ v místech, kde hrozí, že tetička s Felicií vyjede z vedlejší silnice (nikdo neříká, ať jezdí biker krokem), větší problém ale v redakci opravdu vnímáme na straně automobilistů.

Ten řidič, který si jízdu na (silnější) motorce nezkusil, jen těžko získá představu, o jak rychlý jde stroj, a i když v dálce na horizontu uvidí na hlavní silnici motorkáře, bohužel si řekne, že „to stihne.“ Nechceme moralizovat, falešně agitovat a stavět se do role nějakých vševědoucích mesiášů, ale – s upřímnou vzpomínkou na všechny kamarády, kteří vyjeli na motorce a už se nevrátili – skutečně nabádáme řidiče aut k větší toleranci vůči motorkářům. Těch pár sekund, než se jednostopé žihadlo prožene kolem, na rozdíl od srážky člověka a auta, nikoho nezabije.

Zdroj: ÚAMK

24.8.2015 7:30| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist