Beran: Jízda bez řidičáku – hlavně nenápadně!

Když už se někdo rozhodne jezdit bez řidičského oprávnění, tak proč - podivuje se JUDr. Beran - tak nepřehlédnutelným a nápadným stylem?

Dnes jsem četl o velmi nevšedním řidiči motorky, který jel na motorce zcela nahý a samozřejmě na sebe přivolal pozornost strážců zákona, kteří se jej chystali zastavit. S tím řidič úplně svolný nebyl, ujížděl a následně havaroval.

Ne snad, že by jízda na motorce bez šatů (helmu ale v souladu s pravidly silničního provozu řidič měl) byla zrovna dobrý nápad (sám na motorce jezdím a ani v létě bych nevyrazil bez vybavení), protože když odhlédnu od toho, že by mohla být zima (nicméně stalo se to 16. srpna, takže teplo bylo asi dost), tak představa zranění, které si člověk může přivodit pádem z motorky v případě, kdy je zcela nahý, spadá do repertoáru masochistů (v daném případě motorku poslal do sloupu, takže nějaké zranění asi utrpěl), nicméně říkal jsem si, že to byla asi nějaká recese, někdo se vsadil, že pojede na motorce přes město nahý (stalo se to v Havířově) a podobně.

O to větším překvapení bylo, když v článku bylo uvedeno, že řidič měl vyslovený zákaz řízení. Jako, dovedu „pochopit“, že někdo jezdí, i když má zákaz řízení. Nesmí se to, nikomu bych to nedoporučil, ale je mi jasné a vím, že to lidé dělají. V takovém případě bych čekal, že se řidič bude snažit být co nejnenápadnější, aby se na něj nepřišlo a nehrozil mu ještě větší postih. O to nepochopitelnějším je jednání daného řidiče, který na sebe upozorňuje způsobem naprosto nepřehlédnutelným.

Nemám řidičák a jezdím po městě nahatý (ještě s provokativním nápisem „Policie“ na zádech)? Upřímně, rozmlouval bych takovou recesi řidiči, který řidičské oprávnění má, protože nelze vyloučit, že by takové jednání mohlo být chápáno jako přestupek proti veřejnému pořádku (vzbudí veřejné pohoršení) nebo v horším případě (snad nepravděpodobném) jako trestný čin výtržnictví (hrubá neslušnost), jakkoli osobně nejsem úplně zastáncem myšlenky, že nazí lidé nutně vzbuzují pohoršení (nahý zadek snad nikoho nepohoršuje a „předek“ schová za nádrž). Těžko ale lze pochopit takový krok od někoho, kdo má zákaz řízení, protože o moc víc na sebe už upozornit nemohl.

Jen pro doplnění, pokud by to byl přestupek, tak hrozí pokuta do 10 000 Kč. Pokud by to byl trestný čin, hrozí odnětí svobody až na dva roky. Ostatně podobný případ, i když s vyšší mírou nenápadnosti zvolil řidič motorky zde, kde kromě zákazu řízení si motorkář ještě píchnul něco do žil a vyrazil do města. Jeho problém byl v tom, že měl na motorce značku z jiné motorky, což neušlo policejní hlídce (mimochodem, video v článku dobře ukazuje, že ujíždět policistům z těchto motorizovaných pohotovostních hlídek není dobrý nápad – z motorky ho po zastavení nesundávali zrovna v rukavičkách).

Nicméně, když už mám zákaz a ještě jsem pod vlivem, nebylo by lepší na sebe neupozorňovat a jezdit tedy na motorce, která nepoutá pozornost nesprávnou registrační značkou? Úplně nerozumím tomu, jak tito lidé uvažují. Přeci jim musí být jasné, že tyto skutečnosti mohou policisty nebo strážníky přivést na jejich stopu a zjistí se, že nemají řidičské oprávnění nebo jsou pod vlivem. Ovšem na toho nudistu to samozřejmě nemá, nápadnější způsob, jak na sebe upozornit, už zvolit asi nemohl.

7.10.2016 6:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist