Rakovan: Pár sklenic piva či vína pro cyklisty? Souhlasím, ovšem povinně a nejenom pro ně!

Alkohol za volantem je u nás striktně zapovězen. Ovšem alkohol za řidítky by měl být tolerován, respektive zcela v normálu? Pár piv či dvojek vína přece nevadí a lidé, kteří pijí alkohol jsou uvědomělí a sami si řeknou, že mají dost!

Zdeněk Škromach zřejmě v boji o voličské hlasy udělá cokoli a my máme tu smůlu, že je senátorem za jihomoravský region (na Ostravsku by třeba zase laboroval s otevřením nových uhelných dolů a bojím se domyslet, jakou čunkovinu by využil ke své propagaci v oblastech s menšinovou problematikou).

Blíží se ale volby a namísto nedokonaného striptýzu z bazénku senátor ve snaze udržet si dobré místečko láká lidi k urnám tím, že jim slibuje možnost pít alkohol před jízdou.

Podle jeho zvrácené logiky zjevně cyklista není regulérním účastníkem provozu, protože by měl mít možnost pít před jízdou alkohol. A to jen proto, že právě teď jede po vinařské stezce. Nerozumím tomu, a vidím analogii takovou, že když sednu do auta a vyrazím na exkurzi do pivovaru, jsem tím oprávněn degustovat pivo a řídit pak pod vlivem alkoholu?

Nebo jinak, když si naplánuji cestu mezi pivovary v Plzni, Budějovicích a Praze, a zajedu ještě třeba k Bernardovi, a všude budu pít pivo, je to tak v pořádku, jako s vínem na cyklostezce? Nemám nic proti cyklistům – sám jezdím na kole. Nemám nic proti jižní Moravě – shodou okolností místu mé letošní dovolené. A nemám nic proti alkoholu – naopak umím ocenit jeho schopnost přetvořit smutný život na veselejší. Ovšem míchat tyhle věci dohromady mi přijde stejně smrtící jako dát do ruky nabitý AK-47 extází předávkovanému slepci. Omlouvám se za tak bezduché přirovnání, ale jeho absurdita má odrážet „smysluplnost“ Škromachova návrhu.

Zmínil bych teď dva typy vyjádření. Tím prvním je to od Autoklubu České republiky, tihle „suchaři“ bez špetky smyslu pro rozevlátou jízdu v jedné stopě říkají: „Autoklub ČR k předloženému návrhu pana senátora Škromacha trvá na svém předchozím stanovisku. Nelze upravovat takto zásadní věc pouze u jedné skupiny účastníků silničního provozu. Cyklisté i motoristé jsou shodně rovnoprávnými účastníky provozu na silnicích. Lze se i domnívat, že úprava by mohla zvýšit riziko na silnicích 3. tříd, kde by se potkávali řidiči motorových vozidel s „0“ v krvi s cyklisty s hladinou alkoholu. Navíc, lze pochybovat, že by se ona povolená hladina dodržovala a že by cyklisté pod vlivem alkoholu neužívali i komunikace vyšších tříd“, říká dopravní expert Autoklubu ČR Robert Vacek.

Druhý typ názoru musím parafrázovat, protože jsem nestačil zachytit přesné znění, jde o komentáře cyklistů v rámci televizní ankety. Jedna cyklistka prohlásila, že „než dojede do cíle, vypitá piva vypotí.“ Ehm, ano, to je super vážená paní, dodávám já, ale v cíli už je mi celkem jedno, jestli máte rozostřené vidění a pomalé reakce, mne děsí to, že se s vámi potkám na vaší klikaté cestě.

Jiná dáma se zase nechala slyšet, že „když pak jede s dětmi, drží se na stezkách mimo silnice.“ To by se mohlo zdát jako lepší varianta, když přeskočím situaci, ve které žena pod vlivem alkoholu musí ošetřit třeba zraněné dítě (to je její dítě a její věc). Nelíbí se mi to, ani na stezce nechci potkat někoho, kdo by mi pod vlivem alkoholu mohl znepříjemnit, či dokonce navždy změnit život. A tvrzení, že pár piv či sklenic vína stav cyklisty neovlivní, neberu.

Pokud se vrátím k tomu, že jsem skutečně ve Škromachově kraji letos dost dlouho pobýval, tak ano, viděl jsem desítky cyklistů, kteří pili alkohol, ještě teď mám před sebou pána, který během chvíle, za kterou já jsem nakrmil rodinku svačinou, vysrkl tři plzničky, a nejenom jeho. Doslova davy cyklistů po požití alkoholu vyrazili na kole dál a ne pouze po vyhrazených stezkách, ale i po běžných silnicích.

Abych uzavřel své zamyšlení, a přiznávám, že mě děsí myšlenka, že takový zákon projde a vstoupí v platnost, navrhuji rovnou udělat další krok a povolit konzumaci alkoholu nejenom cyklistům, ale všem účastníkům silničního provozu. Vyřeší se tím spousta problémů napříč všemožnými oblasti našich životů. Sníží se přelidněnost, „vyčistí“ se populace od slabších, méně inteligentních kusů, na silnicích ubude aut, přestanou problémy s parkováním. Lidé, kteří budou chodit masově pěšky nebudou mít potíže s nadváhou, společnost bude zdravější. Zmizí problémy s emisemi CO2, klesne cena benzínu…

Což není všechno, zavedl bych ne pouze možnost, ale povinnost dát si buď tři sklenky vína nebo tři dvanáctistupňová piva před jízdou, tedy řízením, v jakémkoli dopravním prostředku. Ať jsme si všichni rovni, v rámci socialistického, tedy ehm, pardon, sociálně-demokratického uvažování – když rovnost, tak pro všechny a povinně. A já se stanu prezidentem, protože za takovouhle stupiditu mne budou volit všichni skuteční členové Švejkova národa.

25.8.2016 7:44| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist