Bazar aut trápí EU, stočený tachometr má 90 % vozů

Ojetá auta mají podle Evropské unie v devadesáti procentech stočené kilometry. Máme se bát nové centrální databáze vozidel na celoevropské úrovni?

Stáčení tachometrů není zdaleka jen problém České republiky, tento fenomén „trápí“ Evropskou unii na celoevropské úrovni. Podle jejích odhadů znamená koupě ojetého auta až 90% pravděpodobnost nevědomí, kolik má vozidlo skutečně najeto. „Získat v dnešní době údaje o skutečné historii vozidla je téměř nemožné. Příslušná data lze získat pouze pokoutními způsoby přes záznamy o historii auta v chráněných databázích výrobců,“ přibližuje situaci europoslanec Tomáš Zdechovský, který se snaží nalézt způsob, jak tento „problém“ vyřešit.

Jako nejlepší způsob řešení se podle něj jeví vytvoření centrální evropské databáze vozidel, díky níž by si zákazníci mohli zjistit celou historii kupovaného vozidla. „Jedná o záležitost celoevropského rozsahu, proto považuji za lepší, když se problém nebude řešit jen na úrovni Česka, ale i ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi Evropské unie,“ vysvětluje dále Zdechovský potřebu řešení záležitosti na evropské úrovni.

Europoslanec se obrátil přímo na Evropskou komisi s otázkou, zda existují nějaké administrativní, právní či faktické překážky, které by bránily vytvoření centrální databáze vozidel. Odpověď se očekává do měsíce, jedno je však jisté – nad motoristy se opět stahují mračna. Celé řešení je podle nás další nesmyslnou buzerací, která jen bude omezovat poctivého člověka, a pro ty nepoctivé na druhé straně prohloubí potenciál pro korupci a klientelismus. Už dnešní zákony totiž umožňují postihovat prodej „stočeného“ auta, jelikož prodávající uvádí kupujícího v omyl.

Sluší se také dodat, že za současný stav může především slepá honba kupujících za co nejnižšími najetými kilometry místo racionálního posuzování skutečného stavu. Přirozeně tam, kde je poptávka, je i nabídka. Dokud tedy budou kupující žádat artikl, který prakticky nemůže existovat (auto ve vynikajícím stavu s malým nájezdem a nízkou cenou), budou existovat i tací, kteří jim ho rádi nabídnou, byť i s hrozbou žaláře za podvod.

Obrana proti nákupu zajíce v pytli je jako vždy jednoduchá, i když poněkud pracná – prostě pytel otevřít, řádně zkontrolovat jeho obsah a pídit se po informacích, i za cenu dodatečných nákladů. Nákup auta prostě něco stojí a je jednou z největších životních investic, proto vyžaduje víc než jen lehkovážné porovnání počítadla kilometrů s prodejní cenou. Komu ale není rady, tomu není pomoci…

Rady a tipy, jak správně koupit ojeté auto:

6.10.2014 3:03| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist