Kouření stále častěji ovlivňuje chování zájemců o koupi ojetého auta

Kouříte v autě? Pak (podle aktuálního trendu) budete mít možná větší potíže s pozdějším prodejem než řidič - nekuřák.

Aby bylo jasno hned na začátku, mluvíme o dlouhodobém kouření „klasických“ tabákových produktů v autě a následné ovlivnění prodeje vozu se týká (zejm. čichového) vlivu tohoto chování na stav interiéru vozu. Ne že bychom snad chtěli upozornit na to, že když „řádně zahulíte“ a půjdete si koupit ojetinu, možná místo v autě přijedete domů do garáže na tříkolce.

Vycházíme ze záznamů autobazaru AAA Auto, který registruje (ve stejném období, kdy vláda schválila návrh zákona na úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních od příštího roku) zvýšený počet dotazů zákazníků na historii automobilu v souvislosti s tím, zda byl předchozí majitel kuřák či nekuřák. Kouření je pro Čechy aktuálním tématem nejen v souvislosti s jeho zákazem v restauračních zařízeních, ale také se projevuje v oblasti, která s aktuálně přijatým zákonem přímo nesouvisí, a to při nákupu ojetého automobilu.

„Ačkoli si nevedeme přesné statistiky zákazníků, kteří se ptají, zda je auto po kuřákovi či nekuřákovi, zpozorovali jsme, že vždy, když je kouření napříč společností více diskutováno, jako například nyní v souvislosti se zákazem kouření v restauracích, počet dotazů na nekuřácký původ vozu vzroste,“ uvádí Karolína Topolová, generální ředitelka zmiňovaného prodejce ojetých aut.

U mírně znečištěných vozů zpravidla dostačuje důkladné vyčištění – jak zpráva dále vysvětluje – a díky předprodejní péči lze i auto po kuřákovi připravit a zbavit nežádoucích pachů – a veškeré stopy po kouření ve voze zmizí, u více znečištěných vozů je však někdy nutné některé části interiéru při čištění a odstraňování zápachu rozebrat. Nejtěžší je zbavit se různých poškození, popálenin a propálenin na sedačkách, kolem středového panelu, na stropnici, na obložení řidičových dveří a podobně. Ne vždy je možné tyto díly opravit, v takovém případě následuje jejich výměna.

„Po výkupu automobilu po kuřákovi dochází k čištění a opravám, abychom automobil uvedli do bezvadného stavu. Někdy stačí důkladné vyčištění, nicméně někdy je nutné některé díly opravit či vyměnit. Odstranit zápach je oproti tomu většinou bezproblémová záležitost. V nižších cenových segmentech jsou zákazníci ochotní tolerovat drobná poškození od kouření, ve vyšších segmentech nebo v případě zánovních vozů však zákazníci zcela pochopitelně očekávají vůz zcela bez závad, a takové vozy jim také nabízíme,“ dodává Karolína Topolová.

Kdysi zprofanované heslo že „moderní je nekouřit“ evidentně s odstupem času dostává nový rozměr, odklon od kouření je patrný už ve výrobě, kdy popelník a zapalovač přicházejí o své místo ve spodní části středového panelu a oba prvky výbavy vytlačují dnes velmi často doplňky typu 12V zásuvek.

zdroj: AAA AUTO

22.7.2015 9:26

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist