Tankovat palivo v Německu? Nečekejte, až se setmí!

Na čem záleží cena paliva, pokud vyrazíte k našim západním sousedům? Mění se v závislosti na různých proměnných a jedním faktorem je čas během dne.

Možná jste to nezaregistrovali, i když jezdíte přes naši západní hranici autem často, ale cena pohonných hmot se docela zásadně mění. V současnosti je v Německu palivo nejdražší v noci a časných ranních hodinách. Vyplývá to ze zjištění Úřadu pro transparentnost trhu, který spadá pod Spolkový kartelový úřad. Kromě času se cena nafty mění i v závislosti na zvolené síti čerpacích stanic, dnu v týdnu, regionu a skutečnosti, zda řidič tankuje na dálnici, nebo mimo ni.


Rozdíly v cenách za litr se mohou vyšplhat až k pěti korunám. Pro mezinárodní dopravní společnosti, které využívají Německo jako tranzitní zemi, představuje tato nákladová položka zdroj velké nejistoty. „Nejnižší ceny v Německu bývají v pondělí, ve středu se zvyšují a kulminují ve čtvrtek,“ říká Ondřej Pavlík, ředitel české a slovenské pobočky DKV Euro Service. „Z hlediska času je nejvýhodnější tankovat zhruba mezi 17. a 18. hodinou a řidičům osobních a menších nákladních automobilů mohu doporučit tankovat mimo dálniční tahy, kdy rozdíl v ceně jednoho litru nafty u dálniční a nedaleké lokální čerpací stanice může dosahovat až 10 eurocentů (2,70 Kč),“ doplňuje O. Pavlík. DKV Euro Service analyzuje zmíněné faktory na základě dat o transakcích zákazníka a doporučí, u kterých stanic, v kterém dni v týdnu a v jakém časovém rozpětí by měli jeho řidiči tankovat.

„Dopravce s vozovým parkem čítajícím přibližně 80 nákladních vozidel může ušetřit až 60 000 eur za rok, pokud jen 25 procent řidičů bude tankovat mezi 17. a 18. hodinou. Ačkoli již toto mírné posunutí doby čerpání paliva může ušetřit enormní částky, má obchod samozřejmě přednost,“ říká Volkmar Link, vedoucí prodeje DKV. „To znamená, že si prakticky žádný provozovatel vozového parku nemůže dovolit, aby jízda začínala dříve nebo později, protože palivo je pak levnější.“

Doba tankování je podle něj pro dopravní společnosti jen jedním z mnoha faktorů, které je nutné zohledňovat. Kromě denní doby ovlivňuje cenu také volba ropné společnosti, region a den v týdnu. Největších možných úspor v důsledku přesunutí dob tankování totiž dosáhnou jen zákazníci, kteří mohou dobu tankování měnit.

Pokud máte jedno auto a jezdíte spíše málo, asi vás rozdíl v ceně v řádu několika eur na litr nerozhodí a nezruinuje, ale optikou společnosti DKV Euro Service, poskytovatele tankovacích a servisních karet, je logické, že při vysokých nájezdech a četnější flotile aut se kalkulace s proměnnou cenou paliva nejen vyplatí, ale je v podstatě zásadní. Takže ve chvíli, kdy jedete jen tak s rodinkou na nákup za hranice, tato otázka se vás v podstatě netýká, ovšem pokud třeba plánujete kyvadlovou dopravu s návěsy plnými sportovních aut na trase ČR-Nordschleife-ČR, je pro vás téma nestále ceny pohonných hmot aktuální.

zdroj: DKV Euro Service

13.5.2014 11:30| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist