Reportáž: Na návštěvě v muzeu SAAB

Jeden z našich čtenářů se podíval do SAAB muzea v Trollhättanu a rozhodl se, že si velkou fotogalerii nenechá pro sebe.

Přesně tak, jak bylo řečeno v nadpisu, jeden z našich čtenářů se podíval do Muzea SAAB ve švédském Trollhättanu. My přinášíme jeho dojmy a především velkou fotografii, kterou na místě pořídil. Podívejte se na klenoty dnes už neexistující automobilky Saab.

Když jsem si v médiích přečetl, že automobilka SAAB ukončila výrobu, velmi mě to, jako fanouška značky, zasáhlo. Zklamání bylo o to větší, když jsem se později dozvěděl o záměru zlikvidovat muzeum v Trollhättanu, kde jsou na jednom místě zastoupeny všechny modely této značky, ale také koncepty a prototypy, které automobilka za svou 63 letou historii stvořila. Sbírka měla být rozdělena a po jednotlivých kusech rozprodána. Zánik takto unikátní kolekce by znamenal nedozírnou ztrátu, nejen pro milovníky této značky, ale i pro celé Švédsko.

Na poslední chvíli, když už soukromí sběratelé pomalu chystali pro vytipované kusy volná místa v garážích a vytahovali peněženky, zrodila se iniciativa, která toto švédské technické bohatství uchovala pro další generace. Zásluhou bývalého automobilového závodníka Petera P. Wallenberga, daru města Trollhättan a příspěvku od Saab AB Linköping se podařilo shromáždit potřebnou částku, aby mohlo být muzeum zachováno v kompletní podobě. Díky tomu jsem se mohl letos v srpnu do muzea Saabu podívat i já a splnit si tak svůj sen.Budova muzea příliš nevyčnívá z běžného švédského průměru, je vystavěna v prostém industriálním stylu, o to více působivý je pocit, který ve Vás zanechá příchod do úžasného, vzdušného interiéru…ve chvíli jste lapeni ve světě značky Saab. Na několika metrech je zde skloubeno staré s novým, historie se zde prolíná s dalekou budoucností, inovacemi o kterých se, ve své době, mohlo nechat ostatním automobilkám jen zdát. I přes to, že jsem velkým fanouškem značky, až na tomto místě jsem si plně uvědomil, kolik toho Saab automobilovému světu dal a v čem všem byl průkopníkem. Za zmínku stojí především bezpečnostní pásy a další ochranné prvky, které automobilka zavedla jako první na Světě do sériové výroby.

Modelů je v muzeu vystaveno přes 120. Úžasná je expozice věnovaná prvnímu modelu automobilky – legendárnímu vozu Ursaab, je umístěn ve světlém „tunelu“, který dává ještě více vyniknout krásným křivkám a aerodynamické konstrukci vozu. Pohled na něj je neskutečným estetickým zážitkem. Z historických modelů je unikátní ucelená modelová řada Saabu Sonett. Část expozice tvoří také originální vozy upravené pro rallye, ve kterých závodil a vítězil například legendární švédský jezdec Erik „på taket“ Carlsson. Mezi běžnými sériovými modely mě dojalo setkání se Saabem 900, který hrdě vlastním ve verzi T16 s legendárním motorem B202. V muzeu je tento model vystaven hned v několika variantách, můžeme ho zde vidět i ve verzi targa.

DOPORUČUJEME: Amatérské závody – tohle zvládne i vaše auto

Když jsem odborně, technicky prozkoumal nový model Saab 95 combi, sklíčila mě představa, že tak skvělé auto nepotěší vetší množství uživatelů, 95 patří totiž mezi poslední modely, které automobilka začala před krachem vyrábět. Do prodeje se dostalo pouze několik kusů.

Srdce každého milovníka techniky pak potěší sbírka historických i nových prototypů. Některé historické prototypy působí i v současné době neuvěřitelně futuristicky a snadno by „strčily do kapsy“ nové vozy renomovaných značek. Mě osobně uchvátil model Saab EV– 1 (Experimental Vehicle) z roku 1985, který svými technickými vychytávkami překvapuje dodnes. Z novějších prototypů sem si oblíbil model Saab AERO X, za který by se nemusel stydět žádný akční hrdina či saudskoarabský šejk.

Návštěva muzea pro mě byla krásným zážitkem a všem ji mohu vřele doporučit, rozhodně stojí za to, tak, jako celé Švédsko.

Text a foto: Josef Špetlák

5.10.2012 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist