Amatérské závody: tohle zvládne i vaše auto!

Vyrazili jsme na jeden z tuzemských závodních okruhů s otázkou, jestli se dá závodit levně a v amatérských podmínkách. Ano, dá.

Ohledně automobilových závodů pro širokou veřejnost už jsme psali, koneckonců právě AmaterCup byl jedním z našich partnerů v anketě Internetové auto roku.

Tentokrát jsme o víkendu vyrazili na závodní okruh do Vysokého Mýta s tím, že se pokusíme zjistit, jestli lze reálně opravdu závodit i v amatérských podmínkách tak, aby to mělo smysl a vážně to nestálo hromadu peněz.

Odpověď je jednoduchá, ano, lze. Souboj, který vidíte na titulní fotce je toho důkazem. Teď neřešme finanční stránku věci, ale tu emotivní.Na obrázku jsou dva zástupci jedné výkonové kategorie, ostrý Peugeot a BMW 3, které kdysi položilo základy divize M. A za volantem řidiči, kteří spolu každý závod svádí nesmiřitelné boje. Pouze na dráze, mimo závodní okruh není po rivalitě ani památky. Jestli se baví a jsou plni emocí? Co myslíte…?


Soustředění před měřenou jízdou, nervozita na startovním roštu by se dala krájet.

Podobné je to i v dalších třídách, pravidelní účastníci závodů s napětím sledují duel černého Caterhamu a šedého Mitsubishi Lancer Evo X. V posledním závodě se měl na nejvyšší stupeň postavit borec v Evu, bohužel „měl“ – jen malá chyba stačila, a navzdory předpokladům bral vítězství soupeř v britském lightweightu.

Pokud se podíváme na peníze, tak ano, je tady startovné, náklady na benzín, opotřebení aut i pneumatik, a tohle může jít do tisíců za jeden závod. Pořád to ale nejsou desítky tisíc korun jako u větších pohárů nebo dokonce statisíce jako v případě profesionálních akcí.V galerii je řada fotek, na kterých najdete opravdu silná a sportovní auta, nicméně vás možná překvapí stroje, které nemají milionovou hodnotu, a přesto s s nimi dá závodit a to za velice rozumné peníze.


Pohon zadních kol, motor uložený vzadu, žádná elektronika. A lidová cena!

Závody tohoto typu, a nejde jen o AmaterCup, jsou tady další poháry jako MiataCup, AmaterRallye, Auto Design Cup a další a další nabízejí (naštěstí pro nás, nadšence sportovní jízdy), dostatek prostoru k řidičskému vyžití. Teď také možná odpovídáme na otázku v jedné debatě, co že je to ta sportovní jízda.

Na závěr jedna otázka do pranice. Které z aut na fotkách, myslíte, že zajíždí nejrychlejší časy? Na vaše názory čekáme v komentářích pod článkem.

Autoweb.cz

21.8.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist